ordek.gen.tr https://www.ordek.gen.tr Ördek, Ördek Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ordek.gen.tr Tue, 29 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Yaban Ördeği https://www.ordek.gen.tr/yaban-ordegi.html Wed, 14 Nov 2018 20:27:06 +0000 Yaban Ördeği, Ördek; (Lat. Anas) Kazsılar (Anseriformes) takımı, ördekgiller familyasından bir su kuşudur. Evcil ve yabani olan iki cinsi vardır. Kanatları üstünde ayna denilen kısımda farklı renkler oluşur ve aynalar t Yaban Ördeği, Ördek; (Lat. Anas) Kazsılar (Anseriformes) takımı, ördekgiller familyasından bir su kuşudur. Evcil ve yabani olan iki cinsi vardır. Kanatları üstünde ayna denilen kısımda farklı renkler oluşur ve aynalar tür  niteliklerini yansıtır. Ördeklerde gaga kenarlarında ve dil üzerinde testereyi andıran tırtıklar vardır. Bunlar kafes gibi iş görür ve ağıza alınan yemlerin ağızda kalmasına  yardımcı olur. Sürüler havada aralarında bir V oluşturarak uçarlar. Öncü ördek yoruldukça değişirler.

Yaban ördeği, Göl ve bataklık kenarlarını çok severler. Bunun yanı sıra hızlı akan nehir ve deniz kenarlarında yaşayabilenleri de vardır.   Bu türün erkekleri dişilerden daha büyük ve daha afilidir. Kışın ve ilkbaharda semirdiklerinden eti lezzetli olur. Bu dönemde fazlaca avlanırlar. Evciller et, yumurta ve süt için beslenirler. Soğuğa ve yağmura dayanıklı bir yapıları vardır.

Yaban ördeğinin tüylerinin özellikleri: 

Erkek ördeğin tüyleri parlak ve renklidir ve boyunları da yeşil renktedir. Beyaz, kurşuni, yeşil,  mavi ve siyah tüyler de karışarak daha da güzel bir görüntü oluşur. Dişilerin ise renkleri daha sönük ve daha az renklidir. Erkeğin tüyleri yazın dökülerek dişininki gibi esmer tüylü  bir görüntü ortaya çıkar. Yaban ördeğinin tüyleri tıpkı kiremit gibi birbiri üzerine dizili olduğundan  hem içine kolay kolay su geçmez, hem geçse de kaygan olduğundan sudan çıkar çıkmaz çabuk kurur. Yaban ördeği, kuyruk üstü yağ bezlerinden, gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine sürerek daha çok kayganlaşmasını sağlarlar.

Yaban ördeğinin vücut yapısı: 

Ördeklerin biçimi bir kayığa benzer. İyi dalıcı ve iyi yüzücü hayvanlardır. Suya daldığında gagası üzerindeki soluk delikleri suyun girişine mani olmak için kapanırlar. Ördeklerin önde olan üç parmağının arasında perde biçiminde gerili derileri bulunmaktadır. Arkada kalan küçük parmak ise serbesttir. Karada sallanarak çok zor hareket etmesine karşılık, su içinde çok daha rahat hareket eder. Çok hareketli olan kuyruğu suda ördeklere dümen görevi görür. Sırtları üstünden basık, göğüs kafesleri diktir. Yeşilbaş da denilen yaban ördeği, görünüm olarak evcil ördeği benzer. Fakat kanatları daha güçlüdür. Bundan dolayı da çok daha uzaklara uçabilir. Uzunluğu 52 cm’yi bulur.

Yaban ördeğinin  beslenmesi:

Suya dalarak çamurları araştırır. Gagasına bir parça çamurlu su alarak gagasını kapatıp, dillerini bir piston gibi ileri geri hareket ettirerek çamurlu suyu aralıklarla dışarı atarlar. Bu sırada tohumlar ve kurtçuklar ağızlarında kalır. Sümüklü böcek, küçük balıkları ve kurbağa larvalarınıda yutarlar. Ne bulurlarsa onu yerler. Fazlaca obur oldukları için bazen kurbağaları tüm yutmaya bile çalışırlar. Deniz kıyısında yaşayan ördeklerde balık ve çeşitli kabuklu deniz hayvanlarını da yerler.

Evcil ördek yuva yapmaz ve uçamazlar. Yabani ördek ise ağaç kovuklarında ya da çalılar arasında yuva yapanlar da vardır. Yaban ördeği toplu olarak yaşar ve kışın ılık yerlere sürüler halinde göç ederler. Ördekler küçük aileler halinde yaşamaktadır. Çoğunlukla her erkeğe altı dişi düşmektedir. İklime bağlı olarak çoğunlukla şubat ve mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar 15-20 taneyi bulunduğunda dişi kuluçkaya yatar. Her dişi, bu süreçte içinde 50-60 yumurta yapar. 25-27 gün süren kuluçka sonunda yumurtalardan çıkan yavrular hemen yüzmeye başlayabilirler

]]>
Yavru Ördek Ne Yer https://www.ordek.gen.tr/yavru-ordek-ne-yer.html Thu, 15 Nov 2018 10:15:22 +0000 Yavru ördek ne yer, en sevimli hayvanlardan biri olan ördekler hele de yavruyken daha da bir şirin halde olurlar. Ördekgiller familyasından olan bu sevimli hayvanlar kısa boyunlu, kısa bacaklı, yassı gaga Yavru ördek ne yer, en sevimli hayvanlardan biri olan ördekler hele de yavruyken daha da bir şirin halde olurlar. Ördekgiller familyasından olan bu sevimli hayvanlar kısa boyunlu, kısa bacaklı, yassı gagalı, perde ayaklı suyu inanılmaz derece de seven sevimli mi sevimli bir kuş türüdür. Ördeklerin hem yabani hem de evcil olanları bulunmaktadır. Eğer evcil yavru bir ördeğiniz var ise beslenmesini de sizin yapmanız gerekir. Evcil yavru ördekler, anneleri olmadığından size bir kez alıştıkları zaman, peşinizden ayrılmazlar ve çok obur oldukları içinde sizden sürekli yemek beklerler. Yavru bir ördeğiniz var ise onu sık sık beslemeli ve ilgi göstermelisiniz.

Yavru ördek nasıl beslenir

Obur yavru ördeğinizi beslemek için size çok iş düşüyor. Ama endişelenmeyin o kadarda zor bir iş değil. Yavru ördekler yeşilliğe bayılırlar. Yeşillik yavru ördekler için adeta bir ziyafettir. Marul, maydanoz, ıspanak parçalarını gören sevimli miniğiniz dayanamaz ve can havliyle hepsini silip süpürür. Yavru ördek ne yer diye çok fazla düşünmenize gerek yok. Hububatçıdan temin ettiğiniz civciv yemi işinize çok yarayacaktır. Ama bu aşamada yemin biraz nemli olmasına özen gösterin, hafif su ile ıslatmanız yavru ördeğin daha rahat beslenmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde ince bulgurdan da faydalanabilirsiniz. Tabi ki yine hafif ıslatmak koşulu ile.

Yavru ördeklerin ilk 6 hafta boyunca besi yemi ile, takip eden 6 hafta boyunca ise palaz yemi ile doyurulması daha sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlar. Yavru ördeğinizi hava alması için çıkarabileceğiniz bir bahçeniz var ise çok şanslısınız demektir. Çünkü küçük böcekleri yakalamaya ve yemeye bayılırlar. Bunun dışında mısır ve buğday gibi besinleri rondadan çekip ufaltarak ikram edebilirsiniz. Aynı şekilde blenderdan geçirilmiş ekmek ufakları da beslenmelerine değişik bir lezzet olarak yardım eder. Nihayetinde ördekte olsa onun da değişikliğe ve çeşide ihtiyacı var. Garip ama gerçek, yavru ördekler haşlanmış yumurta sarısına bayılırlar. 

Ve son olarak yavru ördeğinize minik minik doğranmış salatalık ikram etmeyi unutmayın. Salatalığa gerçekten değişik bir zaafları var. Doğranmış salatalıkları yerken adeta kendilerinden geçerler. Tabi ki bu kadar yiyeceğin arasında da yavru ördeğinize bol bol su vermeniz gerekir. Suyun temiz bir kapta olmasına dikkat edin. Yoksa beğenmeyip ağız burun kıvırabilir. Bu kadar obur ve boğazına çok düşkün olan yavru ördeğiniz kısa sürede büyüyecektir. 

]]>
Ördek Kuluçka https://www.ordek.gen.tr/ordek-kulucka.html Thu, 15 Nov 2018 10:37:59 +0000 Ördek Kuluçka,Ördeklerin farklı türden oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim yurdumuzda bulunan ördekler beyaz, sarı, siyah ve beyaz ördek ise evcil olarak kullanılan melez ördeklerdir. Bizim yurdumuzdaki
Ördek Kuluçka,Ördeklerin farklı türden oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim yurdumuzda bulunan ördekler beyaz, sarı, siyah ve beyaz ördek ise evcil olarak kullanılan melez ördeklerdir. Bizim yurdumuzdaki ördeklerin belirli bir türü yada cinsi yoktur. Bu evcillik için üretilen ördekler eti için yetiştirilen ördekler yumurtaları için yetiştirilen ördekler hem  yumurtaları için hemi de etleri için yetiştirilen ördekler olmak üzere tam üç sınıfa ayrılmaktadır. Etlik için üretilen ördek türlerinde Ruel ırkı en başta gelen ördek türlerindendir. Sağlıklı erkek ördeklerin yaklaşık olarak beş kilo iken sağlıklı dişi ördeklerin ağırlıkları ise tam dört kilo civarında olur. 

Ördek Kuluçka Ve Ördek Türleri

Yumurtalık ördek türlerinde Indian runner ırkı ördekler dünya sıralamasında en başta yer almaktadır. Hem yumurtalık hemi de etlik ördek çeşitlerinde Khaki camabell adlı ırka ait olan ördekler bu iş için oldukça uygun ördek türleridir. Bu ırk Imdian runner ırkı ile Ruel kagua ırkının melezi olarak kabul edilir. Bu iş için yetiştirilirler. Sağlıklı olan bir dişi ördek beş veya dört aylık iken yumurtlamaya başlar. On tana dişi ördeğin üremesi içinde bir erkek ördek yeterli olmaktadır. Yumurtaların her bir adedi 50-60 gram ağırlığında olur. 

Ördek Kuluçka Süresi Ve Makine Kullanımı

Dişi ördeğin desteği sayesinde kuluçka süresi 28-29 gün olur. Kuluçka esnasında hem elektronik hemi de dizel kuluçka makinelerinden kullanılır. Bu makineli kullanmış olduğunuz takdirde yumurtalara iki yada üç haftaya bir serpmeniz yeterli olmaktadır. Su ördekler için oldukça önemli bir unsurudur. Ördekler ulaşımda en kolay suyu kullanmaktadırlar. 

Ördek Kuluçka Ve Ördeğin  Özellikleri

Ayak parmaklarının arasındaki perdeli olan yapı sayesinde su içinde hiç zorluk çekmeden yüzerler. Karada ise yana sallanarak çok zor yüzerler. Su ördeklerinin beslenmesi içinde oldukça önemlidir. Ördekler yassı gagalarının kenarlarında bulunan dişleri kullanarak ağızlarına almış oldukları çamurlu suyu süzerek gagalarında kalan solucan ile böcekleri yutarak beslenmektedirler. Ördekler dünyanın en zararsız hayvan türleridir karada yırtıcı hayvanlardan kendilerine koruyabilmek için su içine girerler.

Ördek Kuluçkası Ve Üremesinde Suyun Önemi

Ördekler su olmadan hiçbir yerde üreyemezler bir erkek ördeğin üremesi için kesinlikle suya ihtiyacı vardır. Yine aynı şekilde ördeklerin kuluçkada iken suya oldukça fazla ihtiyaçları vardır. Bir ördek kuluçkada iken o ördeğin tam 28 gün sonunda sağlıklı bir biçimde yumurtadan çıkması için asla tamamen kurumaması gerekir.
]]>
Yavru Ördek Bakımı https://www.ordek.gen.tr/yavru-ordek-bakimi.html Fri, 16 Nov 2018 02:51:41 +0000 Yavru Ördek Bakımı, ördek bakımı yapılırken bakım yapılacak ortamının doğru seçilmesi son derece önemlidir. Ev gibi kapalı alanlarda ördek bakımı yapılması çok zordur. Çünkü ördekler ve ev ortamına uygun hayvanlar de Yavru Ördek Bakımı, ördek bakımı yapılırken bakım yapılacak ortamının doğru seçilmesi son derece önemlidir. Ev gibi kapalı alanlarda ördek bakımı yapılması çok zordur. Çünkü ördekler ve ev ortamına uygun hayvanlar değildir. Yavruyken evde kolay beslenirken büyümeye başladığı zaman bahçe gibi alanlara ihtiyaç duyar. Ördekler suyu çok seven hayvanlardır. Ev ortamında da böyle bir ortam bulunmadığı için beslemesi zor olur. Leğenin içerisine su koyarak ördeğin suya bırakılması oldukça sakınca teşkil eder. Çünkü sağlıksız bir ortam oluşur. Ördek bakımında suyun sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Bahçeli ortamlarda ördek beslemek daha kolay olur. Çok narin olan ördekler savunmasız hayvanlardır. Ele alınmasını sevmeyen hayvanlar olduğundan dolayı fazla ele alınmasından kaçınmak gerekir. Fazla hırpalanarak sevilmesi veya severken sıkılması hayvanı huzursuz eder.Ördek bakımı oldukça zahmetli bir iştir. Ancak bir o kadar da keyif verir. 

Yavru ördek bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar
 • Ördekler doğduktan sonra ilk 15 gün suya sokulmamaları gerekir. Çünkü boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Henüz suda kalma imkânına elverişli olmadıklarından ölümüne sebep olabilir. Küçük ördeklerin düzenli olarak yıkanması son derece önemlidir. Bu yıkamalar ile birlikte ördeğin üzerinde bulunan zararlı bakteriler giderilmesi sağlanır. 
 • Ördeklerin su ile olan ihtiyacının karşılanması için küçük kaplar kullanılır. Bahçe gibi alanlara belli yerlere su dolu kaplar bırakılır.
 • Ayrıca ördeklerin bakımında kullanılan yemler son derece önemlidir. Sebze ve yemleri oldukça çok seven hayvanlardır. Günlük bakımında belirli saatlerde yiyeceklerin verilmesi ve düzenli olarak yem ihtiyaçlarının karşılanması ördeğin daha sağlıklı şartlarda büyümesine yardım eder. Düzenli bakımı yapılarak gün ve gün ördeğin büyüdükleri görülür.Ayrıca ördekleri beslerken vereceğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekir. Yeşillikleri oldukça fazla severler. Belirli bir büyüklüğe kavuştuğu zaman karpuz, kavun, marul, maydanoz gibi besinler ile beslenirler. Ayrıca sulu meyveleri tükettikleri bilinmektedir. Bununla birlikte ıslanmış yemlerde verilerek büyümesi desteklenir.
 • Bu dönemde yavru ördeklerin tüyleri seyrek olduğu için sudan çıktıktan sonra kurulanmazsa hastalanırlar. Bu sebepten dolayı suya girdirilmesi halinde kurulanmaları gerekir. Kümes gibi bir alanda besleniyorsa kümesin içerisine ampul takılır. Böylece kümesin ısıtılması sağlanmış olur. Evde bakılıyorsa banyonun ardından saç kurutma makinasının ılık derecesinde kullanılmasıyla tüylerinin kurutulması gerekir. 
 • Yavru ördek beslerken sevgi verilerek desteklenmesi büyümesine daha fazla katkı sağlar. İlgiyi seven hayvanlardır.
 • Gün içerisinde ördeğin güneş görmesi sağlanmalıdır. Güneş ışınları örneklerinin bedeninde gerekli vitamin ihtiyacının almasına katkı sağlar. 
 • Günlük yürüyüşlerini yapması için bahçeye bırakılmaları gerekir. Gerekli bakımlar yapılarak yavru ördekler belli boya ulaşır. Bu süreçte kümeslerin sağlam yapılması açık alanının bırakılmaması gerekir. Çünkü tilki ve sansar gibi hayvanlar açık olan kümesten girerek ördeği alıp kaçarlar. Bu konu ördek bakımında çok önemlidir.  
 • Ördekler bakan kişilere hırçın davranmazken; herhangi bir yabancı gördükleri zaman bu kişilere hırçın davranır. Onların üstüne giderek ısırma çabasında bulunurlar. Bu sebepten dolayı hayvanlara hırçın yapmamak için sürekli gördükleri kişinin besleme yapması son derece önemlidir.
]]>
Ördek Yumurtası Yenir Mi https://www.ordek.gen.tr/ordek-yumurtasi-yenir-mi.html Sat, 17 Nov 2018 02:50:50 +0000 Ördek yumurtası yenir mi, Tavuk yumurtası ve kaz yumurtası gibi suda haşlanarak kahvaltıda yenebilir. Sarısı tavuk yumurtasına kıyasla daha büyük ve daha koyu sarı olan ördek yumurtası, tereyağı ya da sıvı yağ ile oml Ördek yumurtası yenir mi, Tavuk yumurtası ve kaz yumurtası gibi suda haşlanarak kahvaltıda yenebilir. Sarısı tavuk yumurtasına kıyasla daha büyük ve daha koyu sarı olan ördek yumurtası, tereyağı ya da sıvı yağ ile omlet yapılabilir. Ördek yumurtası ile yapılan omlete yeşil soğan, maydanoz gibi sebzeler eklenebilir.

Ördek yumurtası kullanımı,

Pek yaygınlaşmamış olan yumurta çeşitlerindendir. Tavuk yumurtasına çok benzer. Peki ördek yumurtasının faydaları, onu başka yumurtalardan ayıran özellikler neler

Ördek yumurtası faydaları,

Ördek yumurtalarının fazla kolesterol içeriği abartıya kaçmadan bunları tüketmek gerektiği manasına gelir. 1 tane ördek yumurtası 610 mg kolesterol içeriği ile günlük tavsiye edilen kolesterol miktarından 2 kat, yüksek kolesterol ya da kalp hastalığı olan şahıslara tavsiye edilen rakamdan ise 3 kat fazla kolesterol içermektedir. Yüksek kolesterollü gıdaların kullanımı, kolesterol düzeylerini olumsuz etkileyebilir. Bunu önlemek için kolesterol sorununuz yoksa ördek yumurtası kullanımını 1 adet ile sınırlayın ve kolesterolü düşüren meyve-sebzeler tüketerek hali dengelemeye bakın. Yüksek kolesterol hastalarına ise ördek yumurtası yemesi önerilmez. Ördek yumurtasının kalorisi tavuk yumurtasından daha çoktur. 1 büyük ördek yumurtası 130 kalori iken, gene bir büyük boy tavuk yumurtasında ise 72 kalori bulunmaktadır. Ördek yumurtasının  içerdiği kalori, yağ, protein ve karbonhidrat bileşiminden kaynaklanır. Kalorisi yüksek gıdalar ise süratli kilo almanıza ve obezite problemine yol açar. Ördek yumurtası selenyum ve demir içeriği ile mühim gıda değerleri sunar.  Her bir ördek yumurtası bağışıklık sistemini desteklemek ve cilt sağlığını korumanız için 9 gr protein içerir. Lowa State Üniversitesi bu miktarın ortalama 75 kilo bir insanın günlük protein gereksiniminin %15'ini karşıladığını bildiriyor. 1 ördek yumurtası 9.6 yağ, 1 gr karbonhidrat içerir. Fakat ördek yumurtası kolesterolü yüksek bir yumurta türüdür, bu amaçla abartıya kaçmadan tüketilmelidir. Ördek yumurtası vücudunuzun gereksinimi olan vitaminleri temin etmenin en ucuz ve en sıhhatli yollarındandır, bu yumurta size mühim miktarda A ve B-12  vitamini sağlar. Diyetinize A vitamini eklemek ise dokuları sıhhatli tutmak için yeni hücre gelişimini destekler ve aynı süreçte görme yeteneğini artırır. Ördek yumurtası 472U A vitamini içerir, bu miktar günlük A vitamini gereksiniminin kadınlarda %15, erkeklerde ise yüzde 16'sını sağlar. Ördek yumurtasında tespit edilen B-12 vitamini sinirleri güçlendirir ve kırmızı kan hücrelerini destekler. 1 ördek yumurtası  3.8 mkgr B-12 vitamini içerir, bu miktar  tavsiye edilen B-12 gereksiniminden daha çoktur. Ördek yumurtasında bunun dışında az miktarda detaylı B vitamini grupları, D ve E vitamini bulunur. 

 


]]>
Ördek Yemekleri https://www.ordek.gen.tr/ordek-yemekleri.html Sat, 17 Nov 2018 05:24:01 +0000 Ördek yemekleri, denildiği zaman tek tip bir lezzetten söz etmek mümkün değildir. Cinslerine göre lezzet farklılıkları gösterir. Ördek yemekleri evlerde pek tercih edilmez ve sevilmez. Ama biz sizi
Ördek yemekleri, denildiği zaman tek tip bir lezzetten söz etmek mümkün değildir. Cinslerine göre lezzet farklılıkları gösterir. Ördek yemekleri evlerde pek tercih edilmez ve sevilmez. Ama biz sizin için en güzel ördek yemeği tarifini vereceğiz.

Ördek eti nasıl olur

Ördek eti kendine en yakın et türü olan tavuk etiyle kıyaslanacak olursa daha siyah bir ettir. Yabani ördek eti, besi ördeklerine göre daha sert olur. Avlanma yoluyla elde edilen ördek etleri, ördeğin beslenme türüne göre, özellikle tavuk etinin tadına  alışkın olanlar için ördek eti biraz kokulu gelebilir. Besili ördekler de ise bu koku gelmez.

Ördek eti nasıl pişirilir

Ördek eti, tavuk etini andırdığı için tavukların pişirilebildiği tüm yollar ile pişirmek mümkündür. Ancak ördek eti tavuğa göre biraz daha geç pişer bunun nedeni de ördek etinin sert olmasıdır. Özellikle güveçte veya fırında pişirilmesi tavsiye edilir. Yahnisinin yapılması da lezzet açısından çok iyi sonuç verir. Ördek eti deyince Çin mutfağının uluslararası namı olan portakallı ördeği de unutmamak gerekir. Biz kolay ve pratik olsun diye ördek kızartması tarifini vereceğiz. Ördek eti kokusu ağır olmakla beraber hazımsızlığı zordur. Bu yüzden haşlanıp tüketilmesi daha iyidir.

Ördek kızarması için malzemeler:
 • 2 adet ördek göğsü
 • Tereyağ
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber (isteğe bağlı)
 • Kekik (isteğe bağlı)
 • Limon dilimleri
 • Bir tutam maydanoz
Ördek kızarması yapılışı:

2 adet ördek göğsü alın. Büyük parçalar halinde doğrayın ve haşlayın. Böylelikle ördeğin sert kalması ve ağır kokusu önlenir. Haşlanmış ördeğe tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak pul biber ve kekik serpin. Tavaya bir miktar tereyağı koyun. Tereyağı ısındıktan sonra baharatlanmış olan ördekleri yağda kızartın. Kenarlarına limon dilimi, üzerine ise maydanoz koyarak süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunun dışında tavuk gibi birçok ördek yemekleri yapma şansınız vardır.
]]>
Boz Ördek https://www.ordek.gen.tr/boz-ordek.html Sat, 17 Nov 2018 18:12:47 +0000 Boz Ördek, Anatidae familyasından gelen boz ördek, çoğunlukla büyük göllerde, bataklıklarda ve sulak alanlarda bulunan bir ördek türüdür. Ana vatanı Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa olan bu ördek türünün erkek ve dişileri birb Boz Ördek, Anatidae familyasından gelen boz ördek, çoğunlukla büyük göllerde, bataklıklarda ve sulak alanlarda bulunan bir ördek türüdür. Ana vatanı Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa olan bu ördek türünün erkek ve dişileri birbirinden farklı görünüşe sahiptir. Erkek boz ördeklerin rengi genellikle grimsidir ve kuyruk tüyleri siyahtır. Omuz tüyleri kahverengi, karnı ise beyaz rengi ile dikkat çeker. Gagası koyu renk olan erkek boz ördeklerin boyu yeşil baştan daha kısadır, fazla küçük olmayan orta boy sayılacak bu ördek türünün dişlerinin rengi ise boz dur. Dişi boz ördekler ise oldukça ürkek yapıya sahiptir ve gümüş gri renkleri ile çok güzel bir görüntüye sahiptirler. Oldukça sık rastlanan bir ördek türü olan boz ördekler, tüm dünya tarafından bilinen bir ördek türüdür. Durgun ırmaklarda daha fazla görülen bu ördekler aynı zamanda su kenarlarındaki sazlıklarda ve yeşillik alanlarda bulunurlar. Kış mevsiminde bataklık ve durgun göllerde olmayı tercih eden bu ördek türleri soğuktan pek fazla hoşlanmazlar ve kış göçlerinde sayılarında çoğalma olur.

Boz Ördek Yayılışı, 

Tüm dünyaya yayılmış olan boz ördekler Atlantik kıyılarından Alaska ya kadar yayılma göstermişlerdir. Karayipler'de alt türleri göze çarpmaktadır. Bu şahane görünüşe sahip olan ördek türü ülkemizde ise hemen hemen her bölgede yayılış göstermiştir.

Boz Ördek Beslenme, 

Birçok ördek de olduğu gibi boz ördeklerde su bitkileri ve tohumlar ile beslenirler. Anne ördekler yavrularını beslemek için oldukça özenlidir. Getirdikleri yiyecekler ile yavrularına öncülük etmeye çalışırlar. İlk zamanlarda plankton ve küçük böceklerle beslenen yavru boz ördekler yaklaşık 10 gün sonra su bitkileri ile beslenmeye devam ederler. Sudaki küçük canlıları da severek yerler. Suda bulunan küçük canlılar bu ördek türünün yağlanmasında ve yavrularının gelişmesinde oldukça büyük önem taşır.

Boz Ördek Biyolojisi, 

Diğer türlere göre boz ördeklerin erkek olanları da kuluçkaya yatarlar. Dişi boz ördeklerin olmadığı durumlarda erkek ördekler de yumurtanın üzerine yatarak çok iyi bir ebeveyn olduklarını kanıtlarlar. Bu ördek türlerinin yuvaları kuzguni tilki, sansar ve porsuk gibi yırtıcı hayvanlar tarafından zarar görebilir. Erkek boz ördekler bu durumla karşılaştıklarında yuvasını korumaya çalışır ve yuvasının zarar göreceğini hissettiğinde kısa ıslıklar yaparak dişisini uyarmaya çalışır.

Boz Ördek Göçleri, 

Göçmen kuşlardan olan bu ördekler kış göçlerinde çok sayıda gruplar halinde yazlık sıcak ülkelere göç ederler. Doğada genellikle dişisi ile beraber beslenmeleri ile dikkat çeken boz ördeklerin İskoçya ve İngiltere'de bulunan step alanlardaki göllerde sayıları oldukça fazladır.

Boz Ördek Davranışları, 

Beslenirken su içerisine dalmayan bu farklı türler suda bulunan bitkileri veya canlıları ayaklarını kaldırarak yerler. Bütün dünyada oldukça sık görülen bu su kuşlarının yumurtaları beyaz renktir.
 
Boz Ördek Ötüşü,

Kısa kısa ötmeden sonra uzun bir ses ile sonlanan bir ses ötüşüne sahiptirler.
]]>
Mandarin Ördeği Yumurtası https://www.ordek.gen.tr/mandarin-ordegi-yumurtasi.html Sun, 18 Nov 2018 00:04:03 +0000 Mandarin ördeği yumurtası ördekgiller familyasından bir ırktır. Erkek ve dişi cinsleri arasında belirgin renk farklılığına sahip olan bu ördek türü orta boydadır. Çin, Japonya, Doğu Sibirya bölgelerinde yaşamlarını sür Mandarin ördeği yumurtası ördekgiller familyasından bir ırktır. Erkek ve dişi cinsleri arasında belirgin renk farklılığına sahip olan bu ördek türü orta boydadır. Çin, Japonya, Doğu Sibirya bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu bölgelerdeki göl ve nehir kıyılarında bu canlı hayvan türlerinin örneklerine sıklıkla rastlanır. Dişi mandarin ördeği tüy bakımından mat renklere sahiptir. Bunlar karolin ördeğinin dişisine benzer. Göz çevresinde ve arka kısmına kadar uzanan beyaz şeritler olur ve bu cinslerin göz altlarındaki renk abidesi daha soluktur. Gagalarının da yan tarafları beyaz çizgi detaylarına sahip olup gagalarının uç kısmı mat renktedir. Erkek mandarin ördeğinin tüyleri göz alıcıdır, parlaktır. Bu cins ördeklerin tüyleri çizgili belirgin bir şekilde dışarıya yansır. Göz çevreleri yarım ay şeklinde beyaz çerçevelidir. Yüz cephesi kırmızı renktedir. Göğüs kısmı dikey düzeyde olup iki beyaz şeritle bölünmüş mor renk oluşur dış görüntüleri şatafat sağlar.

Mandarin ördeği sığ göl kenarları, çalılıklar, korularda, bitkilerin yakınlarındaki doğal ortamlarda yaşamaktadır. Bu canlılar ağaç kovuklarına yuva yaparak ve su ortamlarında yumurta oluşumu sağlıklı bir hale getirirler. Sağlıklı bir dişi mandarin ördeği 4-5 aylıkken yumurtlayabilir. Yumurtaları 50-60 gram ağırlığındadır. Kuluçka süreleri yaklaşık 28-29 gündür. Kuluçkadaki ördeğin yumurtadan çıkabilmesi için asla tamamen kurumaması lazımdır. Bu nedenle üremek için suya da ihtiyaç vardır.

Mandarin ördeği yumurtası yeşilimsi, kahverengine yakın tonlarda ve sarımsı beyazlıkta olur. Ayrıca mandarin ördeklerinin yumurtasının sarı kısmı oldukça büyüktür. Ördek yumurtası tüketimi tavuk yumurtası tüketimine göre yoğunlukta değildir. Fakat sağlık yönünden birçok faydası bulunmaktadır.

Mandarin ördeği yumurtası faydaları:
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Cilt sağlığını korunması için fayda sağlar ve protein içerir.
 • Yumurta içerisinde çeşitli vitaminler mevcuttur. Vücudun ihtiyacı olan vitamini dengede tutar.
 • Kırmızı kan hücre fonksiyonunu yeterli seviyede destekler.
Mandarin ördeği yumurtası zararları:
 • Yüksek kolesterol içerdiği için aşırı tüketimi uygun değildir.
 • Yumurtanın kalorisi yüksektir. Kalorinin fazla alınması hızlı kilo artışına ortam hazırlar.
]]>
Ördek Özellikleri https://www.ordek.gen.tr/ordek-ozellikleri.html Sun, 18 Nov 2018 23:35:15 +0000 Ördek özellikleri, konusu ördeklerin dünyanın her tarafına yayılmış yüzlerce çeşidi olması bakımından çok geniş bir konudur. Ancak genel olarak ele aldığımızda tüm ördek türlerinin belli başlı ortak özellikleri vard Ördek özellikleri, konusu ördeklerin dünyanın her tarafına yayılmış yüzlerce çeşidi olması bakımından çok geniş bir konudur. Ancak genel olarak ele aldığımızda tüm ördek türlerinin belli başlı ortak özellikleri vardır.

Hayvanların sınıflandırmasında ördek özellikleri: Ördekler hayvanlar aleminin kordalılar şubesinin kuşlar sınıfında kazsılar takımında ördekgiller ailesinde yer alırlar. Kuşlar sınıfında yer almaları nedeniyle hemen hemen her kuşta olduğu gibi vücutları tüylerle kaplıdır. Sıcakkanlı hayvanlardır, yani vücut sıcaklıklarını kendileri üretirler ve belli bir sıcaklıkta kalması gerekmektedir. Aynı zamanda su kuşu olmaları nedeniyle tüyleri yağlıdır. Ördekler gövdelerindeki yağları gagalarıyla vücutlarının tamamına yayarlar. Böylelikle tüyleri su geçirmez hala gelir. Buda suda yüzmelerini ve soğuğa karşı dayanıklı olmalarını sağlar. Su kuşu oldukları için ayakları paletlidir. Bu paletler hem suda yüzmelerini kolaylaştırır hemde içindeki kılcal damarlar sayesinde vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlar. Perdeli ayaları sayesinde çok iyi yüzücü olan ördekler yine bu ayaklar yüzünden karada rahat yürüyemezler ve paytak bir yürüyüş sergilerler.

Ördek üreme özellikleri: Ördekler bütün kuşlar gibi yumurtlayarak ürerler. Diğer kuşlar gibi kuluçkaya yatan ördeklerin kuluçka süreleri 28-30 gün arasındadır. Bir seferde 11-15 arası yumurta üzerinde kuluçkaya yatabilirler. Yuvalarını sulak yerlerde çalıların arasında yaparlar. Ördekler genelde tek eşlidirler ancak angut gibi türleri hariç çoğunluğu eş değiştirebilir. Evde beslenen ördeklerde üreme için 8 dişi ördeğe tek erkek ördek olacak şekilde sürü oluşturulabilir. Angut cinsi ördeklerse tek eşlidirler ve eşlerinin ölümünde diğer eş kendine yeni bir eş bulmaz. Bunun yerine ölen eşinin yanında açlıktan ölünceye veya başka bir hayvan tarafından öldürülünceye kadar bekler. Yumurtadan yeni çıkan yavru bir kaç saat sonra yüzebilir. Ancak yüzmek yavrunun vücut ısısını düşüreceği için ilk bir hafta boyunca yavrular mecbur kalmadıkça suya girmezler.

Ördek beslenme özellikleri: Ördekler hepçil canlılardır. Yani hem etle, hem otla beslenirler. Temel gıdaları balık, küçük böcekler, yosunlar, taze yapraklardır. Bütün kuşlarda olduğu gibi yavrularını ağızlarından kustukları yarı sindirilmiş gıdalarla beslerler. Kış öncesi yedikleri besinleri yağ şeklinde vücutlarında depolarlar. Böylelikle hem kış sezonunda az yemek bulma ihtimaline karşı depoları olmuş olur, hemde yağ tabakası ördeği soğuktan korumuş olur.

Ördek özellikleri cinlere göre değişiklik gösterse de genel olarak yukarıda anlatıldığı şekilde olup türler arasındaki en belirgin fark bazı türlerin çok iyi uçucu hatta göçmen olmasına karşın bazı türlerinin de çok iyi veya hiç uçamamasıdır.
]]>
Ördek Çiftleşmesi https://www.ordek.gen.tr/ordek-ciftlesmesi.html Mon, 19 Nov 2018 16:16:13 +0000 Ördek Çiftleşmesi, kloak ismi verilen bir organ sayesinde gerçekleştirilir. Bu organ kuşlarda körelen penis görevini görmektedir. Erkek ördekler ise çiftleşmek için dişi ördeklerin üzerine çıkarlar. Ördek çiftleşmesi Ördek Çiftleşmesi, kloak ismi verilen bir organ sayesinde gerçekleştirilir. Bu organ kuşlarda körelen penis görevini görmektedir. Erkek ördekler ise çiftleşmek için dişi ördeklerin üzerine çıkarlar. Ördek çiftleşmesinde en önemli unsurlardan birisi su dur ördek su olmadan kesinlikle  çiftleşmez yaklaşık olarak 10 dişi ördeğe bir erkek ördek yeterlidir.

Ördek Çiftleşmesinde Dölleme

Bu sırada her iki kuşunda arka tarafında yer alan kloaklar hayat hayat öpücüğü adı verilen bir öpücük sayesinde birleşir. Bu çiftleşme sayesinde erkek ördeklerin spermleri dişi ördeklerin yumurtalarını dölleyerek yavru oluşması için ilk adım atılır. Tabi bu işlem daha yolun başlangıcıdır. Yavru oluşabilmesi için döllenen yumurtanın üstünde dişi ördeğin kuluçkaya yatmaları gerekir. 

Ördek Çiftleşmesinde Kuluçka Dönemi

Ördeklerin kuluçka zamanı ise tam 28-30 gündür. Ayrıca ördekler su kenarında yaşamlarını sürdüren ve daima suya ihtiyaç duyan türler olduklarından dolayı bazı ördekler karada çiftleşmeyi ret etmektedirler. Toprak olan yerde çiftleşmeyen ördekler için küçük havuzlar inşa etmeniz ördekler için çok daha faydalı olmaktadır. Ördek çiftleşmesinde dişi ördekler çiftleşmeden sonra mutlaka kuluçkaya yatması gerekir. 
]]>
Ördek Irkları https://www.ordek.gen.tr/ordek-irklari.html Mon, 19 Nov 2018 21:42:54 +0000 Ördek ırkları, tüm dünya üzerinde yaygın olarak sulak alanlarda yaşam süren yabani ve evcil yüzlerce ördek ırkı bulunmaktadır. En fazla bilinen ördek ırkları; kaşık gaga, yeşilbaş, kılkuyruk, misk ördeği, büyük tes Ördek ırkları, tüm dünya üzerinde yaygın olarak sulak alanlarda yaşam süren yabani ve evcil yüzlerce ördek ırkı bulunmaktadır. En fazla bilinen ördek ırkları; kaşık gaga, yeşilbaş, kılkuyruk, misk ördeği, büyük testere gagalı, kara ördektir. Perde ayaklı olan bu kuş türleri özellikle dere ve göl kenarlarındaki bataklık alanları yaşamayı severler.  Kolay beslendiklerinden dolayı ve iklim koşullarına kolay uyum sağlamalarından aynı zamanda karlı bir iş olduğundan, ördeklerin evcil ırkları üretilmektedir. Ülkemizde bulunan ördek ırkları bir çoğu melezdir. Çünkü pek çok farklı ırkların karışımlarından meydana gelmektedirler. Dünyada ıslah edilen Ruen, Pekin, Kampbel gibi saf ırklarda bulunmaktadır. Evcil ördek ırkları ise, yabani yeşil baş ördekten elde edilmektedir. Ördeklerin temel özellikleri arasında yassı gagaları, perde ayakları, kendilerine has olarak yürüyüşleri ve sesleri bulunur. Vücudunun arkasında olan kısa ayakları sebebiyle özellikle yürürken zorlanmaktadırlar. Bu nedenle badi yürüyüş adı verilen özel bir yürüme şekilleri bulunmaktadırlar. Ördek eti yemek için, özellikle kış ve ilkbahar aylarında tercih edilmelidir. Bu süreçte daha lezzetli olmaktadır. Erkek ördekler renkleriyle dikkatleri toplamaktadırlar. Beslenmeleri eti, yumurtası, tüyü için olmaktadır. Koruyucu bir cilt altı yağ dokusu bulunduğu için, soğuk ortamlarda oldukça dayanıklı olmaktadırlar.

Ördek ırklarının yeşili, beyazı, maviyi, siyahı ve diğer renklerin bir kısmını üzerlerinde taşıması sebebiyle hoş bir görünümleri mevcuttur. Evcil ördek ırkları uçamazlar ve yuva yapamazlar. Yabani olan ırklar ise, çalılıkların arasına ve ağaç kovuklarına yuva yapmaktadırlar. Yeşilbaş ördekler tavşanların terk ettikleri çukurlara yuva yapıp ve buraya yumurtlarlar. Yabani türler toplu halde yaşar, kış geldiğinde sürü halinde ılık yerlere göç etmektedirler. Evcil ırkların yaşam süresi 15 yıl kadarken, yabani ırklar 20-30 yıl arasında değişebilmektedir. 

Ülkemizdeki ördek ırkları

Ülkemizde de çok sayıda ördek ırkı bulunmaktadır. Bunların arasında Angıt türü ördeklerde mevcuttur. Erkeğin botun kısmında dişide olmayan siyah bir halka bulunmaktadır. Ördeğin dişisi ve erkeği bu şekilde ayırt edilebilir. Bitkilerle ve hayvanlarla beslenmektedirler. Yaklaşık olarak 61 cm boylarında olurlar. Ülkemizde bakılan diğer ördek ırkı ise, boz ördek ırkıdır. Erkeği gri renkte olup, oldukça güzel yüzmektedir. Boyları 51 cm kadardır. Bunlara ülkemizin her yerinde rastlayabilirsiniz. Dik kuyruk ördek ırkları de sürekli beslenen türlerdir. Bunlar yaklaşık 46 cm boylarında olmaktadırlar. Bunların dışında kara ördek, macar ördeği, elma baş ördek, kıl kuyruk ördek, yeşilbaş ördek, yaz ördeği, suna ördeği de beslenir. Diğer nadir görülen ördek ırkları ise hayvanat bahçelerinde beslenmektedir.

]]>
Ördek Yumurtası Faydaları https://www.ordek.gen.tr/ordek-yumurtasi-faydalari.html Tue, 20 Nov 2018 19:34:42 +0000 Ördek Yumurtası Faydaları, Ördek yumurtasının o kadar çok faydaları vardır ki saymakla bitmez. İnsan bedeni için inanılmaz besleyici bir çok etkisi vardır. Bir çok besleyici etkisiyle besin değeri de oldukça  yüksekti Ördek Yumurtası Faydaları, Ördek yumurtasının o kadar çok faydaları vardır ki saymakla bitmez. İnsan bedeni için inanılmaz besleyici bir çok etkisi vardır. Bir çok besleyici etkisiyle besin değeri de oldukça  yüksektir. Dengeli beslenmede ve sağlıklı yasama da son derece etkin rol oynar. Çocukların büyümesi ve gelişmesi için etkin rol gösterir. Yumurta besinler arasında en çok protein kaynağıdır. Buda insanın bedenine amino asitler girmesi açısından etkin olur, buda büyük miktarda ördek yumurtasında mevcuttur. 

Ayrıca sindirim açısından da büyük oranı vücuttan atılmaz, hemen hemen hepsi  vücut tarafından kullanılır. Ördek yumurtası son derece faydalı olup, tokluk hissini büyük oranda artırır. Bu nedenle doyurucu olduğu bilinmektedir.

Bir ördek yumurtası cilt sağlığını korumanız için ve bağışıklık sistemini desteklemek 9 gram protein içermektedir. Lowa State Üniversitesi bu oranın ortalama 75 kilo bir insanın günlük protein ihtiyacının %15 gibi büyük bir oranı karşıladığını söylüyor. Bir ördek yumurtası 9.6 yağ, 1 gram karbonhidrat içermektedir. Yalnız ördek yumurtası kolesterolü yüksek bir yumurtadır, bu sebeple aşırıya kaçmadan tüketilmesinde fayda vardır.

Ördek yumurtası vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri temin etmenin en ucuz ve en sağlıklı yollarından biridir, bu yumurta size çok önemli miktarda A ve B-12  vitamini sağlar. Diyetinize A vitamini eklemek ise dokuları sağlıklı tutmak için yeni hücre gelişimini destekler ve aynı zamanda görme yeteneğinizi büyük oranda artırır. Ördek yumurtası 472U A vitamini içerir, bu oran günlük A vitamini ihtiyacının, erkeklerde  %16 kadınlarda ise %15 ini sağlar.

Ördek yumurtası faydaları arasında bulunan B-12 vitamini  kırmızı kan hücre fonksiyonunu destekler ve sinirlerinizi güçlendirir. Her bir ördek yumurtası  3.8 mikrogram B-12 vitamini bünyesinde bulundurmaktadır, bu oran günlük önerilen B-12 ihtiyacından çok  fazladır. Ördek yumurtasında ayrıca az miktarda çeşitli B vitamini grupları, D ve E vitamini bulundurur


]]>
Evcil Ördek https://www.ordek.gen.tr/evcil-ordek.html Wed, 21 Nov 2018 19:14:40 +0000 Evcil Ördek, Ördek, ördekgiller türünün üyelerine mensup olup kaz türünden daha küçük ve kısa boylu, boynu kısa yapıya sahip yassı gagalı, perde ayaklı kısa bacaklı, suya adeta aşık olan bir kuş türüdür. Yabani olan Evcil Ördek, Ördek, ördekgiller türünün üyelerine mensup olup kaz türünden daha küçük ve kısa boylu, boynu kısa yapıya sahip yassı gagalı, perde ayaklı kısa bacaklı, suya adeta aşık olan bir kuş türüdür. Yabani olan ördekler hariç uçamayan kuşlardır.

Evde, bahçede evcil ördek nasıl beslenir
 • Öncelikle yaşamınıza ortak olan bu hayvanlara sevginizi vermeli ve adeta bir bebek gibi ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerekmektedir.
 • Bahçede beslenilmesi düşünülen ördekler için yapay havuz yapılması yararınıza olacaktır. Çünkü ördekler öz yaşamını göl ve bataklıklardan alır. Yaşam atmosferini tamamıyla değiştirip uzaklaştırmak doğru olmayacaktır.
 • Balkon veya evin bir bölümünde beslenen ördekler için toprak ve kumdan küçük bir alan yapılması ve bir leğen içerisine su konulması evcilleştirilen ördeklerin yaşamına keyif katacaktır.
 • Bu hayvanlar öğütülmüş tahıllar ile beslenirler. Ayrıca, marul, salatalık gibi sebzelere de bayılırlar.
 • Yiyeceklerle birlikte su ihtiyaçlarının da karşılanması için küçük bir kapta su bulundurulması gerekir.
 • Evcilleştirilen ördeklerin gıda ve içtikleri sulara mineral eklenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, bu hayvanların hızla büyümesiyle ayak ve bacaklarında eklem eğrilikleri oluşur. Bunu önlemek için kalsiyum ve diğer minerallerin kullanılması fayda sağlayacaktır.
 • Son olarak da şunu belirtmek gerekirse evcil ördek denilince bu kuş türünün doğal yaşamından tamamen mahrum kılıp ev hapsine mahkum edilmesinin de doğru olmayacağını belirterek evcilleştirilen hayvanların sizlerin yaşamına uyum sağlaması için ördeklerin kendi öz doğal yaşamlarına uygun yapay ortam sağlamak önceliğiniz olmalıdır. 
]]>
Ördekler Ne Yer https://www.ordek.gen.tr/ordekler-ne-yer.html Thu, 22 Nov 2018 09:23:04 +0000 Ördekler ne yer sorusu ördek besleyen veya ördek beslemeyi düşünen insanların aklından geçen sorudur. Ördekler dünyanın hemen hemen bütün sulak alanlarında yaşayan perde ayaklı omnivor (hem etçil hem otçul) sucul kuşlardır Ördekler ne yer sorusu ördek besleyen veya ördek beslemeyi düşünen insanların aklından geçen sorudur. Ördekler dünyanın hemen hemen bütün sulak alanlarında yaşayan perde ayaklı omnivor (hem etçil hem otçul) sucul kuşlardır.

Ördekler ne yer

Etçil beslenme: Ördekler yaşadıkları sulak alanda bulunan balıklarla beslenirler. Ördeklerin ne yer sorusunun en kısa yanıtı balıktır. Temel besinleri et ağırlıklı olup, bunun büyük çoğunluğu balık, kurbağa larvaları ve su kenarlarında bulunan böceklerdir. Ördekler iç güdüsel olarak hareket eden her böceğe saldırırlar. Bahçede beslenen ördek, hamam böceği gibi hareketli küçük böcekleri avlar. Eğer bahçede veya evde ördek besleyeceksek yavru ördekler için küçük hamsi, yetişkin ördek içinde en fazla orta boy bir sardalye vermeliyiz. Balığın boğazına takılmaması için ördekler içgüdüsel olarak her zaman balığı baştan kuyruğa doğru yutarlar.  Bunun yanında ördekler evde temizlediğimiz büyük balıkların iç organlarını da severek tüketirler. Hepçil canlı olan ördeklerin beslenmelerinde ete yer verilmelidir. Balık temin edilemeyen durumlarda küçük parçalara doğanmış kuşbaşı eti severek yerler. Fazla balık yiyen ördeğin dışkısı beyaz renkli olur.

Otçul beslenme: Ördekler ne yer sorusunun bitkisel yanıtı ise hemen hemen her türlü yeşil yapraklı bitki olacaktır. Doğal yaşamında su bitkilerinin yaprakları, yosun, su altında çürümüş yapraklar gibi besinlerle beslenen ördekler ev ortamında marul yaprağı, asma yaprağı, salatalık kabuğu, doğranmış domates, kavun çekirdeği ve karpuz gibi bitkisel besinlerle beslenebilir. Özellikle sulu ve yumuşak meyvelere bayılırlar. Ördekler karpuz ve kavun yemekten ayrıca bir keyif alırlar. Gagaları ile kavun ve karpuzu kabuklarının içinde şaplatarak yemeleri beslenme gereksinimi değil, iç güdüsel olarak bu yemekten keyif almaları sebebiyledir.

Ördekler ne yer Sorusunun yanıtı çok geniş bir yelpazede yer almakla birlikte özet olarak balık ve su bitkilerinin yaprakları şeklinde özetlenebilir.
]]>
Ördek Yumurtası Kaç Günde Çıkar https://www.ordek.gen.tr/ordek-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html Fri, 23 Nov 2018 05:10:29 +0000 Ördek Yumurtası Kaç Günde Çıkar, Ördeklerin farklı cinsten oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim ülkemizde bulunan ördekler ( sarı ördek, beyaz ördek, siyah/beyaz ördek) ise evcil olarak kullanım amaçlı üretilmi Ördek Yumurtası Kaç Günde Çıkar, Ördeklerin farklı cinsten oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim ülkemizde bulunan ördekler ( sarı ördek, beyaz ördek, siyah/beyaz ördek) ise evcil olarak kullanım amaçlı üretilmiş melez ördeklerdir. Bizim ülkemizdeki ördeklerin belirli bir cinsi veya türü yoktur. Bu evcillik için üretilen ördekler eti için üretilen ördekler, yumurtası için üretilen ördekler ve hem yumurtası hem de eti için üretilen ördekler olma üzere üçe ayrılır. 

Etlik ördeklerde,Ruel kagua ırkı ördekler başta gelir. Sağlıklı erkek ördeklerin ağırlığı yaklaşık olarak 5 kiloyken, sağlıklı dişi ördeklerin ağırlıkları yaklaşık olarak 4 kilo civarıdır. Yumurtalık ördeklerde, Indian runner ırkı ördekler dünya sıralamasında başta gelirler.
Hem etlik hem yumurtalık ördeklerde, Khaki camobell isimli ırka ait ördekler bu iş için çok uygundur. Bu ırk Imdian runner ırkının ve Ruel kagua ırkının melezi olarak kabul edilir. Bu iş için üretilirler.

Sağlıklı bir dişi ördek dört veya beş aylıkken yumurtlayabilir. On dişi ördeğin üremesi için bir erkek ördek yeterlidir. Yumurtaların her biri 50-60 gram ağırlığındadır. Dişi ördeğin yardımı ile kuluçka süresi 28-29 gündür. Kuluçka sırasında hem elektronik hem de dizel kuluçka makinelerinden kullanabilirsiniz. Bu makineli kullandığınız takdirde yumurtalara iki veya üç haftaya bir su serpmeniz gerekir.

Ördek Yumurtası Kaç Günde Çıkar
Su, ördekler için çok önemli bir unsurdur. Ördekler ulaşımda en kolay suyu kullanabilirler. Ayak parmaklarının arasındaki perdeli yapı sayesinde suda hiç zorlanmadan yüzerler. Karada ise iki yana sallanarak zorlukla yüzerler. Su ördeklerin beslenmesi için de çok önemlidir. Ördekler yassı gagalarının kenarlarındaki dişleri kullanarak ağızlarına aldıkları çamurlu suyu süzüp gagalarında kalan böcek ve solucanları yutarak beslenirler. Ördekler dünyanın en zararsız hayvanlarıdır karadaki yırtıcılardan korunmak için de suya girerler. Ördekler su olmadan üreyemezler bir erkek ördeğin üremek için kesinlikle suya ihtiyacı vardır. Aynı şekilde ördeklerin kuluçkadayken de suya ihtiyaçları vardır. Bir ördek kuluçkadayken, o ördeğin 28 gün sonunda sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkabilmesi için asla tamamen kurumaması gerekir.
]]>
Yavru Ördek https://www.ordek.gen.tr/yavru-ordek.html Sat, 24 Nov 2018 01:05:24 +0000 Yavru ördek görüntü itibari ile civcivlere benzeyen hayvanlar olarak karşımıza çıkar. Yavru iken evde rahatlıkla besleyebileceğiniz ördek yavrularının büyüdükçe evde bakımı zor olacaktır. Bu bakımdan eviniz bahçeli ise b Yavru ördek görüntü itibari ile civcivlere benzeyen hayvanlar olarak karşımıza çıkar. Yavru iken evde rahatlıkla besleyebileceğiniz ördek yavrularının büyüdükçe evde bakımı zor olacaktır. Bu bakımdan eviniz bahçeli ise bu ördeklerin bakımı üstlenmeniz çok daha doğru olacaktır. Suyu çok seven canlılar olarak karşımıza çıkıyor olsa da evde ördek yavrularını leğende beslemek gibi bir düşünce tamamen yanlıştır. Kısa sürede suyu kirletebilen bu canlılar için sürekli olarak suyu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. 

Yavru ördek çok savunmasız ve narin canlı türleri arasında yer alır. Eğer bu canlılara evde bakmaya karar verdiyseniz bazı kurallara uymaya çok dikkat etmelisiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken hususların başında ise bu canlıların elde tutulmayı sevmedikleri gelir. Siz kucağınıza alıp sevmek isteyebilirsiniz, ancak bu durum onları rahatsız edeceğinden zorunlu olmadığı sürece kucağınıza almaktan kaçınmanız gerekmektedir. İlla da elinize almanız gerektiği zamanlarda ise çok dikkatli olmanız ve sıkmamaya özen göstermeniz gerekir.

Yavru Ördek
Bir yavru ördek doğumundan sonraki ilk 15 gün boyunca boğulma tehlikesi yaşayabileceğinden suya sokulmaması gerekir. Bu sürenin sonunda ise ördeklerin suya girmeye duydukları ihtiyacın arttığını görebilirsiniz. Bu sebeple bu ördeklerin bulunduğu ortamda sürekli olarak taze ve kaliteli yemin yanı sıra temiz su da bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca yem ve girmeleri için temiz suyun yanı sıra içmeleri için de temiz ve taze suyun her zaman yanlarında olması gerektiğini de unutmamalısınız. Bu bakımdan suluk kullanmanız daha doğru bir davranış olacaktır. Ördek yavrularının tüyleri seyrek olduğundan dolayı sudan çıktıkları zaman üşütme ihtimalleri bulunur. Bu sebeple günün belirli saatlerinde ısınmalarını sağlayabilmek için bir ampul kullanmak faydalı olacaktır.
]]>
Beyaz Ördek https://www.ordek.gen.tr/beyaz-ordek.html Sat, 24 Nov 2018 07:47:39 +0000 Beyaz ördek ülkemize 1984 yılında Çin den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce Amerika ya da götürülmüştür. Orada çok yetiştirilmiş. Etide çok seviliyor. Bu ördeklere pekin ördeği deniyor. Bu ördekler bütün düny
Beyaz ördek ülkemize 1984 yılında Çin den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce Amerika ya da götürülmüştür. Orada çok yetiştirilmiş. Etide çok seviliyor. Bu ördeklere pekin ördeği deniyor. Bu ördekler bütün dünyada satılıyor. Ülkemizde yetiştirilen pekin ördeklerinin tüyleriÇünkü zdır. Bu ördeklerin yumurta verimi yüksektir. Beyaz ördekler yılda 150-200 yumurta alınabilir. Karaciğeri, tüyleri ve gübreleri ayrıca gelir getiriyor. Tüyleri beyaz gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olurlar. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu beyaz ördeklerde görülmüyor. Beyaz ördeklerin üretim yumurta verimi, yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 200'e yakın yumurta verebiliyorlar. Yani beyaz ördekler yüksek verimli hayvanlardır. Bu nedenle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Beyaz ördeklerin yumurtalarından civciv alınır ve bunun için, ördek, hindi, tavuk kuluçkaya yatırılır. Kirli ve şekilsiz olan yumurtalar kuluçkaya alınmaz. Ördeğin yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölgesinde tutulur ve sonra çıkış bölmesine alınır. 28 inci günde civcivler çıkar. Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır ya da yerde bakılır. Beyaz ördeklerin civcilerine özel olarak bakılır ve sularına antibiyotik, vitamin eklenir.

Beyaz Ördek
Beyaz ördeklerin anaç dişileri 5-6 aylık olunca yumurtlamaya başlarlar. Yumurtlamaya başlayınca ilk gün palaz geliştirme yemi, yumurta yemi verilir. İkinci gün yarı yarıya verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemi verilir. Ördekler su olan her yerde yaşayabilirler. Bu sevimli hayvanlar akarsularda ve göllerde yaşarlar. Perdeli ayakları sayesinde mükemmel bir yüzücüdürler. Başlarını suya daldırarak orada yetişen bitkilerle beslenirler. Yuvalarının yanında bitki ve böceklerle de beslenirler. Çok hızlı yüzerler. Paytak paytak yürüyen sevimli ördekler iyi yüzmelerinin yanısıra uçarlar. Ama evcil olmayan yabani ördekler uçarlar. Islaklık ve soğuk ördekleri pek rahatsız etmez. Çünkü ördeklerin tüyleri onları soğuktan koruyan bir özelliği vardır. Ayrıca tüylerini kaplayan bir yağ tabakası sayasinde suyun içindeyken bile ıslanmazlar. Yani ördeklerin tüyleri ördeklerin hem yağmurluğu hem de paltolarıdır.
]]>
Ördek Beslemek https://www.ordek.gen.tr/ordek-beslemek.html Sat, 24 Nov 2018 14:07:31 +0000 Ördek beslemek, huzurlu bir iştir. Sizlere bağlanır, peşinizden gelmektedir ve yürürken ritmik bir şekilde ötebilir. Uykusu geldiğinde sizlere sokulup uyumayı tercih eder veya kafasını kıvırıp kanadının altına koyarak t Ördek beslemek, huzurlu bir iştir. Sizlere bağlanır, peşinizden gelmektedir ve yürürken ritmik bir şekilde ötebilir. Uykusu geldiğinde sizlere sokulup uyumayı tercih eder veya kafasını kıvırıp kanadının altına koyarak tatlı bir uyku çeker. Sizinle konuşurcasına bik bik öterler yüzünüze bakarak. Yaşam sahasını bir çit ile çevirin ardından şayet balkonda besliyorsanız buraya kum ve toprak eklemeniz gerekecektir ve de minik parçacıklar şeklinde inceltilmiş mıcır taşı bulundurun. Bununla birlikte ördek yüzen bir hayvandır içerisine su konulan bir leğen kesinlikle yerleştirin, ara sıra suda keyif yapmasına müsaade edin.
 
Ancak eklemek gerek yavru ördekler suyu sevmeyebilir ve yüzmek istemeyip sudan çıkmaya çalışabilirler. Öğütülen hububatı yerler ve bu yiyeceği pet-shop veya tarımsal malzeme satan yerlerden sağlayabilirsiniz. Ördekler yiyecek yerken kesinlikle suya gereksinim duyarlar ve yanlarına koyacağınız su kabından su alarak yiyeceklerini su ile birlikte yutarlar. Salatalık, marul gibi sebzelere bayılırlar. Haşlanmış nohut ve buğday da verebilirsiniz. Domates, karpuz kabuklarını didiklemeye bayılırlar. Yiyecek aralarında ise su içerler. Bir defada çok fazla miktarda yiyecek yememesi gereklidir. Yavruları sık aralıklarla beslemek gerekir. Bununla birlikte yeme veya suyuna mineral desteği gereklidir. Çünkü çok fazla miktarda çabuk yükselen bu hayvanlarda kalsiyum ve öbür mineral maddelerin eksikliğine ilişkili şekilde bacaklarda ve ayaklarda kemiklerde yamukluklar veya eklem problemlerine rastlanabilir. Bunu önlemek amaçlı mineral madde destek edilmeli ve ek olarak ehemmiyetlisi doğruca güneş ışığıyla temas etmesi sağlanmalı (Camın arkasından değil).

Ördek Beslemek
Leğende beslemek ise yavru ördekler amaçlı uyumlu bir ortam olmaktan uzaktır. Çünkü su bir zaman ardından kirlenerek sıhhatsiz bir ortam yaratacaktır. Suyun bir çok kez şekilde yenilenmesi gereklidir. Bahçeli bir hanede yaşanılıyorsa, ördeklere uyumlu bir ortam sağlamak ek olarak basit olabilmektedir. Yavru ördekler çok fazla miktarda yumuşak ve savunmasız hayvanlardır. Onlara hanede bakmaya hüküm verildiyse belirli başlı kurallara uymak gereklidir. Misal şekilde yavru ördekler elle tutulmaktan hoşlanmazlar. Bu sebeple bir çok kez şekilde ve gerekli olmadıkça ele almaktan kaçınmak gereklidir ve sıkmamaya özen gösterilmelidir. Yavru ördekler doğumlarından ardından 15 günlük süreyle boğulma tehlikesine karşın suya sokulmamalıdır. Bu müddetin sonrasında ördeklerin suya ihtiyaçları artacaktır. Yavru ördeklerin bulundukları yerde kesinlikle yem ve temiz su bulunmalıdır. Ördeklerin içmesi amaçlı temiz su yanlarında bulundurulmalıdır. Suluk kullanılması bu açıdan iyidir. Yavru ördeklerin tüyleri seyrektir sudan çıkınca üşütmeleri olasılığı vardır. Bu sebeple günün belirli saatlerinde bir ampul sayesinde ısınmaları sağlanabilir.

 • Ördekler sularda yaşamasına nazaran  havuzu olmamış kümes,bahçe,kafeslerde beslenebilir. Bu  kafes leğen veya gibi bir aletle ördeklerin banyo yapması sağlanabilir. Ama şayet yeriniz yeterlidir ise ördeklerinize  havuz inşa edilmesi ek olarak sıkı olacaktır.
 • Yavru ördekler önce iki hafta kesinlikle  kümeste veya içinde bulunduğu yerde  bir karış yukarıda bir ampul yakmalısınız. Bu ampul sayesinde ördekler 24 saat yemlenecek benzer vakit da ısınmaları sağlanacaktır.
 • Çok fazla miktarda fazla miktarda su ve yem tüketirler yemsiz susuz bırakmayın.
 • Önce altı hafta ördek besi yemi iki. altı hafta palaz yemi ile besleyin.
 • Ördeğinize kümes veya bahçe yaparken besleyeceğiniz ördek çeşidine yönelik tercih yapmalısınız.
 • Ördekler ve kazlar kuvvetli hayvanlardır.  iklimlere basit adapte olurlar. Besleyeceğimiz cinslerin bir eşli veya çok sayıda miktarda eşlimi meydana geldiğini öğrenip bunun için yönelik beslememiz gereklidir.
]]>
Amerikan Ördekleri https://www.ordek.gen.tr/amerikan-ordekleri.html Sun, 25 Nov 2018 05:40:23 +0000 Amerikan ördekleri, Amerikan ördeğinin bir diğer adı Muscovy'dır, halk arasında tıs tıs ördek diye bilinir, bu ördeğin diğer ördekler içinde ayrı bir yeri vardır, Amerika'nın keşfi sırasında Güney Amerika'da elde edilm Amerikan ördekleri, Amerikan ördeğinin bir diğer adı Muscovy'dır, halk arasında tıs tıs ördek diye bilinir, bu ördeğin diğer ördekler içinde ayrı bir yeri vardır, Amerika'nın keşfi sırasında Güney Amerika'da elde edilmiştir. Bu ördekler diğer ördekler ile çiftleştirildiğinde civcivleri kısır olmaktadır, ayrıca Amerikan ördeklerinin kuluçka süresi diğer ördeklerden daha uzun 35 gündür, çok değerli ve bulunmaz bir tür değil fakat pekin ördeği gibi iri ve güzel civciv bakan bir ördek türüdür,Besin değeri oldukça fazla olan Amerikan ördeği bol su da haşlanıp suyunu çocuklara içirilebilir tadı hem güzeldir, hemde sağlıklı büyüme için oldukça faydalı bir besin görevi görür. Yetişkin ördeklerin fiyatı kırk lira ile elli lira arasında değişir, bir çok iklim koşullarına uyum gösterme yeteneği yetiştirilmesi için tercih nedenidir.

Amerikan Ördekleri
Amerikan ördeğinin özellikleri
 • Bu ördeklerin en önemli özelliği, diğer ördekler gibi vaklamayıp tıslamasıdır, bu ördeği eviniz de yetiştirecekseniz gürültü yapmadığından dolayı komşularınızdan şikayet almazsınız.
 • Bu ördekler yeşilbaş ördek gibi hareketli ve pis değildir, diğer ördeklere göre daha sakindir, özellikle tamamı beyaz olanların görünümü oldukça güzeldir.
 • Amerikan ördeklerinin hareketleri Kuğu'ya benzer, mavi, mavi beyaz, beyaz, beyaz siyah, siyah ve beyaz kanatlı ve mavi yeşil kanatlı türleri vardır, gözlerinin etrafı diğer ördeklere göre daha kırmızı renkli etli doku şekli bulunur, göz çevresinde tüyler bulunmaz, 
 • Kesildiğinde ve temizlendiğinde temiz ve semiz bir görünüşü vardır, bu nedenlerden dolayı üreticiler tarafından yetiştirilmesi en çok tercih edilen ördek türüdür.
 • İlk yumurtlamaya başlama yaşı 27 - 29. haftalardır, ortalama 28. haftadır, bir dönem de Amerikan ördeği başına 80 - 90 yumurta elde edilir,
 • Yetişkin yaşta ki bir dişinin ağırlığı 3 - 3,5 kg, iken erkeğin ağırlığı 4 - 4,5 kg gelmektedir, erkek Amerikan ördeği 4 kg olduğunda dişi ördek 2 - 2,5 kg olduğunda ekonomik olgunluğa ulaşmış demektir.
 • Erkek ördekler 4,5 kg, dişi ördekler 2,5 kg. geçtiğinde, pazarlanması durumunda etlerinin sertleşmesi nedeni ile değer kaybeder. Dişi ördekler 12 - 13 haftaya ulaştığında, erkek ördekler 15 - 16 hafta da ekonomik değerine kavuşur.
 • Erkekleri, iyi bakıldığında kaz büyüklüğüne ulaşır, dişiler yılda bir iki kez kuluçkaya yatarlar, sesleri çıkmadığı gurk yatmaları çok kolay olmaktadır, 
 • Ayrıca yağları az olduğundan ve tüyleri diğer ördekler kadar sık olmadığından ıslanabilmektedir, bu nedenle suyu diğer ördekler kadar sevmediklerinden suya girerek kuluçka düzenini sık sık bozmak zorunda kalmazlar.
]]>
Ördek Nasıl Pişirilir https://www.ordek.gen.tr/ordek-nasil-pisirilir.html Sun, 25 Nov 2018 20:37:04 +0000 Ördek nasıl pişirilir, Ördek çeşitli şekillerde pişirilebilir. Ördeğin eti tavuk eti gibi kolay pişmediği için biraz zaman alır. Etin pişirilme şeklide çok önemlidir. Etin sert kalmaması için iyi şekilde pi Ördek nasıl pişirilir, Ördek çeşitli şekillerde pişirilebilir. Ördeğin eti tavuk eti gibi kolay pişmediği için biraz zaman alır. Etin pişirilme şeklide çok önemlidir. Etin sert kalmaması için iyi şekilde pişirilmesi lazım. 

Çeşit Çeşit Tariflerle Ördek Nasıl Pişirilir
 • Fırında ördek
 • Ördek ızgarası
 • Ördek kızartması
 • Fırında mantarlı ördek
Fırında Ördek

Malzemeler
 • 1 adet orta boy ördek
 • 4 yemek kaşığı soya sosu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 adet orta boy soğan
Hazırlanışı: İlk önce ördeğin derisi bıçak yardımı ile soyulur  ve  soğuk su ile temiz bir şekilde yıkanır. Ördeğin içine ve dışına tuz sürülür ayrı bir  kap içerisinde soya sosu, rendelenmiş soğan ve sirke karıştırılır. Bu karışımda tuzlanmış ördeğin içine ve dışına iyice sürülür. Bir saat kadar bu karışımla birlikte ördek dinlendirilir.Bu süre sonunda ördek uygun bir kaba konur ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında belli bir süre pişirilir. Yaklaşık olarak 1 saat kadar pişirilen ördek fırından çıkarılır ve üzeri  aliminyum folyo ile kapatılır ve bu sıra fırının ısısı 180 dereceye düşürülür tekrar fırına atılır. Bir saat daha pişirilir ve  servis edilir.

Ördek Nasıl Pişirilir
Ördek Izgarası

Malzemeler
 • 1 orta boy ördek 
 • 3 adet soğan
 • 1 su bardağı un
Hazırlanışı: Ayıklanmış ve ütülenmiş olan ördeğin boynunu omuzları hizasında kesiniz. Kesilen yeri örtmek için boynun derisini kesmeyip bırakın öylece sonra kanat uçlarını kesin un ile iyice ovarak kokusu gidinceye kadar iyice yıkayınız. Soğanları rendeleyip temiz bir beyaz tülbendin içine alıp soğanın suyunu çıkarın bu soğan suyu ile ördeğin içini ve dışını iyice buladıktan sonra bir saat boyunca bu şekilde bekletelim. Bir saat sonunda ördeğin içini tuzlayıp iğneyi sağ bacağının etinden geçirerek açılan yerlerin derilerini birleştirip dikiniz. Yalnız kanatlarını düzgün  sararak sol bacağına geçirerek ipliği oradan geri çeviriniz. İki ucu birleştirilip kuvvetli bir düğüm yapılır. Uygun bir şişe takılarak çevire çevire ağır ağır pişirilir.

Ördek Kızartması

Malzemeler
 • 1 orta boy ördek
 • 20  mürdüm eriği
 • 6 adet orta boy elma
 • 1 kahve fincanı un
 • Yeteri kadar tuz

Hazırlanışı: Mürdüm eriği ve elma soyulup ayıklandıktan sonra küçük küçük doğrayın. Bunlar temizlenmiş yıkanmış ördeğin içine güzelce doldurulur. Uygun  bir tencerenin içine alınıp fırına sürülür. İki veya üç saat kadar pişirilir. Etin pişme durumuna göre ayarlanır bu süre. Fırından çıktıktan sonra suyunu ayırın içine biraz tuz ve bir kahve fincanı unu katıp koyulaştırın. Hazırlanan bu sosu ördekle birlikte servis ediniz.

Fırında Mantarlı Ördek

Malzemeler
 • 1 adet temizlenmiş ördek
 • Yarım kilo kültür mantarı
 • 1 adet soğan 
 • 3 diş sarımsak
 • 1 adet çarliston biber
 • Bir tutam tuz 
 • Bir tutam karabiber
Hazırlanışı: Önce ördeğin içine konulacak malzemeleri bir kapta hazırlıyoruz. İri iri doğranmış mantar, soğan daha sonra sarımsakları bütün olarak direk koyuyoruz. Çarliston biberi de iri iri doğrayıp içine kattıktan sonra tuzunu ve karabiberini de ekliyoruz. Bunlar iyice harmanlandıktan sonra suda iyice yıkanmış olan ördeğin içi bu karışımla doldurulur ve malzemeler dökülmesin diye temiz bir iplikle dikilir. 200 derece fırında 1 saat 30 dakika pişiriyoruz. ördeğin nar gibi kızarmasını istiyorsak ya mayonez ya da yağ ve salça karışımı  üzerine sürülebilir.
]]>
Ördek Balığı https://www.ordek.gen.tr/ordek-baligi.html Mon, 26 Nov 2018 03:46:25 +0000 Ördek balığı, (Labrus Mixtus), genelde kuzey denizlerde görülmektedirler. Omurgalı, solungacından nefes alan ve yumurtadan üreyen lapinagiller' dendir.Fakat bu türün daha çok Akdeniz'de görüldüğü gözlemlenmiş Ördek balığı, (Labrus Mixtus), genelde kuzey denizlerde görülmektedirler. Omurgalı, solungacından nefes alan ve yumurtadan üreyen lapinagiller' dendir.
Fakat bu türün daha çok Akdeniz'de görüldüğü gözlemlenmiştir. Erkeği kızıl kahverengi zemin üzerinde uzunlamasına mavi çizgilerle süslüdür.
Dişi açık genelde kırmızı renktedir. Sırtının arka bölümünde koyu renkli üç benekle süslüdür. 
Ördek balığı (Labrus Mixtus), Kikladan (Labrus Bergglta) ufaktır genelde 30 ve 40 cm. uzunluğunda değişmektedir. Ağırlıkları ise en çok 1 kilogram olarak ölçülmekte. Başka lapinagiler sadece Akdeniz balıkları dırlar. Buna örmek olarak  mesela her ikiside parlak Yeşil ve turuncu renkli ve yüzgeçlerinde her renkte desenler bulunan Yeşillapin (Labris Viridis)  ve Kahverengilapin (Labrus Turdus) ni gösterebiliriz.

Ördek Balığı
Morfolojik özellikleri
Boyu 30 ve 40 cm. arasında değişen. Ağırlığı genelde 1 kg. olan, yaşama süresi de ortalama 15-17 yıldır.
Dişi ve erkelerde renk farkı olan çok güzel renkleri olan lapingillerdendir.
Yaşadıkları  derinlik seviyesi genelde 10 m. ve 100 m. arasıdır çok nadir olarak 180 m. derinlikte de görüldükleri olmuştur.
Beslenmeleri ise Denizdeki küçük hayvanlar ve balıklardır.
Üreme ayları olarakta Nisan ve Ağustos ayları arasında diyebiliriz. Üreme sırasında kaya oyuklarını yuva olarak kullandıkları gözlenmemiştirler.
Yumurtaları korumak için erkek balıklar nöbet tutarak sağlamaktadırlar. Doğada değerli bir balık olduğundan korunması gereken bir balık türüdür 

Üreme dönemi
16 cm uzunluğuna ve 2 yaşına geldiğinde üreme (çiftleşme) olgunluğuna ulaşmış olur. Bu balıkların diğer yerlerde mart ayında üremeye başladıkları da görülmekle birlikte, Akdeniz' de Nisan ve Ağustos aylarında üremeye başladıkları tespit edilmiştir.

Tüketim zamanı
Tüketimi çiftleşme dönemlerine yakın olan  şubat ve temmuz aylarında tavsiye edilmektedir. Tavsiye edilen aylar Eylül ayı başları ve Ocak ayının sonlarıdır. Zaten etleri lezzetsiz olduklarından ekonomik değerleri pek yoktur.
Bu nedenle özel olarak avcılığı da yapılmaz.
]]>
Ördek https://www.ordek.gen.tr/ordek.html Mon, 26 Nov 2018 15:01:21 +0000 Ördek, ördekgiller ailesinin bir üyesi olup kazdan daha ufak kısa boylu, kısa boyunlu, gagası yassı olan, perde ayaklı, kısa bacaklı ,suyu çok seven ve yabani olanlar hariç uçamayan bir kuş türüdür. Bu kuş türüne dü Ördek, ördekgiller ailesinin bir üyesi olup kazdan daha ufak kısa boylu, kısa boyunlu, gagası yassı olan, perde ayaklı, kısa bacaklı ,suyu çok seven ve 
yabani olanlar hariç uçamayan bir kuş türüdür. Bu kuş türüne dünyanın hemen hemen her yerinde, özellikle sulak alanlarında rastlamak mümkündür.Ördekler  çoğunlukla  göl  ve bataklık alanlarda yaşarlar. Hızlı akan  nehir ve deniz kenarlarında yaşayan ördeklere rastlamakta mümkündür. Beslenme ihtiyaçlarını kolay sağlayabilen ördeklerin evcil bir çok çeşidi üretilmeye başlanmıştır.Türkiye'de  ördekler birden fazla cinsin karışımından elde edilen sentez denebilecek melez  hayvanlardır. Diğer yabancı ülkelerde ise ehlileştirilmiş Kampbel, Pekin, Ruen gibi ırklar bulunmaktadır. Ördeklerin evcil olanları çoğunlukla vahşi bir tür olan yeşilbaşlı ördekten türemiştir. Yassı gagaları, badi badi yürüyüşleri ve çıkardıkları  vak  sesleri ördeklerin en belirgin özelliklerindendir. Ördeklerin kısa bacakları bedenlerinin arka kısmında  olduğu için yürürken sıkıntı yaşarlar.Ördeklerin erkek olanları dişi olanlarına nazaran daha büyük ve görkemlidir.İlkbahar ve kış aylarında yeterli seviyede beslendikleri için etleri daha lezzetli olmaktadır.Bu beslenme işini de bu mevsimler boyunca bol bol avlanmaya borçludurlar.Evcil ördeklerden et, yumurta ve süs amaçlı yararlanılır.Ayrıca soğuğa ve yağmura en dayanıklı canlılardandır .Erkek ördeklerin fiziksel görüntüsü genelikle görkemli, parlak ve renklidir.Boyun kısımları ise çoğunlukla yeşildir.Erkek ördeklerin tüyleri yeşil, kurşuni, siyah, beyaz, mavi renklerinin karışımından olup ördeğe güzel ve parlak bir görüntü katar. 

Dişi ördekler ise dış görünüş olarak  daha donuk ve daha az renkli görünmektedir.Her iki cins ördeğinde soluk, mat ve donuk renkli tüyleri vardır. Sadece Amerika'da çoğunlukta olan yerli misk ördekleri ak tüylere sahiptir. Erkek ördeklerin tüyleri yaz aylarında dökülüp, dişi ördekler gibi esmer bir hal alır.Bu ördeklerin tüyleri kiremit gibi olup birbiri üstüne sığ bir biçimde yerleştiği için içlerine kolay kolay su geçemez, geçse bile tüyleri  kaygan olduğundan dolayı  sudan çıktıktan hemen sonra çabucak kurur. Ördeklere bu kayganlığı sağlayan ise kuyruk üstü yağ bezlerinden gagaları yardımıyla aldıkları yağlardır. Bu yağlar yardımıyla kayganlık oluşur.Ördeklerin sırt kısımları üstten basık, göğüs kısımlarında ise bir çıkıklık mevcuttur. Yassı ve genişçe bir gaga yapısı olan ördeklerin gagaları  sinir hücresi bakımından zengin bir deri ile örtülüdür ve gaganın etrafı tırtıklı bir yapıdadır.Bu canlılar suların altına dalarak çamurları karıştırırlar.Ağızlarına aldıkları çamurlu suyun içinden dilleri yardımıyla ayıkladıkları tohum, kurtçuk ve solucan gibi canlılarla beslenirler. Gayet obur ve aç gözlü olan bu türün canlıları sümüklü böcekleri, küçük balıkları, küçük kurbağaları da yemektedirler. 

Ördek
Ördekgiller ailesinin özellikle denizlerde yaşayan türleri ise kabuklu deniz canlıları ve balıklarla beslenmektedir. Ördeklerin evcil olanları yuva yapamadıkları gibi uçma yetileri de yoktur. Yabani ördekler ise çalılıklar arasında ve ağaç kovuklarında yuva kurmaktadırlar. Bu türün ördekleri ise toplu halde yaşayıp, kış aylarına doğru sürüce sıcak, ılıman iklimlere doğru göç etmeye başlarlar. Evcil ördekler ise daha küçük gruplar halinde yaşayan kümes hayvanlarıdır. Ördekler genellikle iklime göre şubat -mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtaların sayısı 15-20 taneyi geçtiğinde dişi kuluçka olur. Her dişi ördek kuluçka boyunca 50-60 adet yumurta yapabilir. Ayrıca yavru ördeklerin gelişimi çabuk olduğundan dolayı onlarda kısa bir süre zarfında yumurta yapacak konuma gelirler. Sağlıklı bir dişi ördek en az 7-8 yıla kadar yumurta yapmaya devam edebilir.Ördeklerde kuluçka süresi ise 28-29 gün kadardır.Ördeklerde evcil olanlar 15 yıla kadar yaşarken, yabani ördekler ise 20-30 yıla kadar yaşayabilirler. Ördeklerin misk ördeği, yeşilbaş, yaban ördeği, kılkuyruk, al kuşaklı ördek,küçük te]]> Sarı Ördek https://www.ordek.gen.tr/sari-ordek.html Tue, 27 Nov 2018 05:14:29 +0000 Sarı ördekler, diğer her ördek türünde olduğu gibi Anatinae alt familyasından gelirler. Diğer ördeklerden farklı olarak sadece sarı ve parlak tüyleri vardır.Ördekler göl ve bataklık kenarlarını sevdikleri gibi hızlı Sarı ördekler, diğer her ördek türünde olduğu gibi Anatinae alt familyasından gelirler. Diğer ördeklerden farklı olarak sadece sarı ve parlak tüyleri vardır.
Ördekler göl ve bataklık kenarlarını sevdikleri gibi hızlı akan nehir ve denizlerde yaşayanlar da vardır, sarı ördekler ise göl ve bataklıklarda yaşamayı tercih eden ördek türlerindendir.Ördekleri beslemesi kolay olduğu için evcil hayvan olarak birçok soyları üretilmiştir. Ülkemizdeki ördekler, birçok ördek ırkının melez karışımından oluşmuştur, ve işte sarı ördekler de bu melez karışımlardan biridir.

Sarı ördekler küçük böcekler ve solucanlar ile beslenirler. Tabi ki yassı gagaları ile böcek ve solucan avlamaları hiç de kolay değil. Ördeklerin yassı gagalarının kenarları dişler ile kaplıdır. Göl ve bataklık kenarında yaşayan ördekler avlanmak için gagalarını suya daldırıp alabildikleri kadar çamurlu su alıp, gagalarının kenarlarındaki dişler ile suyu süzüp ağızlarında kalan küçük böcek ve solucanlar ile beslenirler.

Ördeklerin kanatları iyi gelişmemiştir, bu yüzden uçamazlar. Ulaşımlarının çoğunu yüzerek gerçekleştirirler. Parmaklarının arası kalın bir perde ile kaplı olduğu için ayaklarını kürek biçiminde kullanabilirler. Çok iyi birer yüzücüdürler. Bunun yanı sıra karaya çıktıkları zaman perdeli ayakları yüzünden iki yana sallanarak çok zor bir şekilde yürürler. Ördeklerin yüzme işlemlerindeki en büyük etkenlerden biri de kuyrukları dır. Kuyrukları yüzerken aynen bir dümen görevi görür.

Ördekler sürüler halinde yaşarlar. Genel olarak her erkek ördeğin 6 dişi ördeği vardır. Sağlıklı dişi ördekler beş aylıkken yumurtlamaya başlar. Yumurtlama işlemi genel olarak geceleri veya sabaha karşı olur. Ortalama olarak bir dişi ördek yılda 200 yumurta yumurtlar. Bir dişi ördek yumurtaların üzerine kuluçkaya oturmaz ve onları bırakır. Bu yüzden evcil amaçlı üretilen sarı ördekler çoğunlukla tavukların veya hindilerin altında yumurtadan çıkarlar.
]]>
Siyah Ördek https://www.ordek.gen.tr/siyah-ordek.html Tue, 27 Nov 2018 06:31:32 +0000 Siyah ördek, ördekgiller familyasındandır. Kara ördek ve deniz ördeği ismiylede bilinmektedir. Latince ismi melanitte olan siyah ördekler, kazsılar takımının ördekgiller familyasındandır. Siyah ördekler, tıknaz türlü deniz Siyah ördek, ördekgiller familyasındandır. Kara ördek ve deniz ördeği ismiylede bilinmektedir. Latince ismi melanitte olan siyah ördekler, kazsılar takımının ördekgiller familyasındandır. Siyah ördekler, tıknaz türlü deniz örneklerinin ortak adıdır. 

Siyah ördeklerin erkek olanları tamamen siyah renklidir. Dişi ve genç ördekler ise kahverengidir. Siyah ördeklerin gagaları şişkindir ve gagalarının dibinde koyu renkli bir çıkıntıları vardır. Siyah ördeklerin hem dişi hem de erkeklerinin ayakları gri ve yeşil renktir. Siyah ördeklerin diğer ördeklerden ayırmak için uçar.

Siyah Ördek
Siyah Ördeklerde Göç

Siyah ördekler ülkemize nadiren uğrarlar. Kış göçlerinde Karadeniz sahillerine ve Marmara bölgesine gelirler. Siyah ördeklerin asıl memleketleri Kuzey Avrupa ve Kuzey Asya'dır. Siyah ördeklerin büyük bir çoğunluğu kışı geçirmek için Avrupa sahillerini tercih ederler. Bazıları ise Avrupa'nın daha güneyine de giderler. Fas sahillerine kadar göç eden siyah ördekler vardır. Üremeyen siyah ördekler yaz aylarını kış için göç ettikleri bölgelerde de geçirebilirler.
Kabuklu deniz hayvanları, yumuşakçalar, suda yaşayan böcekler, küçük balıklar ve su bitkileri siyah ördeklerin belli başlı besinlerdir. Büyük sürü halinde yaşarlar. Yuvalarını orman ve tundralarda bulunan deniz, göl ve nehir yakınlarına yaparlar. Yuvalarını inşaa ederlerken bitki parçaları ve etraftan buldukları çeşitli materyalleri kullanırlar. Yuvayı yapmakta dişi kuş görevlidir. Yavruların bakımını da dişi kuş üstlenmiştir. Erkek siyah ördekler eşleri kuluçkaya yattığı zaman yuvayı terk eder. Siyah ördeklerin yumurtadan çıktıktan sonra tüylerinin tamamen çıkması 45 veya 50 günü bulur. Ördekler doğduktan 2.5-3 sene sonra erişkin birer ördek olurlar. Dişi siyah ördekler yavrularını sırtlarında taşırlar.Büyük sürüler halinde gezerler ve beraber dalış yaparlar. Siyah ördekler 7 metre derinliğe kadar dalış yapabilirler. Dalgalara yakın ve hızlı uçarlar.

Siyah Ördek Türleri

 • Amerika siyah ördeği
 • Ak kanatlı siyah ördek
 • Kadife ördek
 • Bayağı siyah ördek
 • Sörfçü siyah ördek
]]>
Pekin Ördeği https://www.ordek.gen.tr/pekin-ordegi.html Wed, 28 Nov 2018 00:56:11 +0000 Pekin Ördeği, Basit yapılı barınaklarda eski yapı kümeslerinde de yetiştiriciliği yapılır. Son yıllarda ülkemizde de Pekin Ördeği  yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. Etinden, tüyünden ve gübresinden faydalanılmak Pekin Ördeği, Basit yapılı barınaklarda eski yapı kümeslerinde de yetiştiriciliği yapılır. Son yıllarda ülkemizde de Pekin Ördeği  yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. Etinden, tüyünden ve gübresinden faydalanılmaktadır. Duvarlara yarım metrelik çıkış delikleri açılması lazımdır. Üç tarafı kapalı bir tarafı açık sundurmalarda Pekin ördeği yetiştiriciler kullanılır. Pekin Ördeği  sürülerinde  Şubat ve Kasım ayları arasında 40 hafta boyunca her ördekten ortalama 200 yumurta elde edilmektedir. Düzgün şekilli  75 arası 110 gram arasında ağırlığa sahip damızlık yumurtalar  8 arası 12 C  derece arasındaki sıcaklıkta %70 arası %75 civarında Nisbi nemli bekletme odalarda en fazla 8 gün bekletilmelidir. Daha sonra kapalı bir odada 10 dakika ilaçlanmalıdır. Pekin ÖrdeğiDezenfekte edilen yumurtalar  sıcaklığın 37,5 C derecede Nisbi nemimin  %82 arası %85 civarında Nisbi nemin bulunduğu kuluçka  makinelerinin ön gelişme bölümünde 24 gün bırakılır. Bu makinelerinin her 2 saatte bir çevrilmesi gerekir. Ve 24 günün sonunda yumurtalardan yavrular çıkar. Ama doğal kuluçkada  Pekin Ördeği yumurtaları yerli ördek, tavuk hindi gibi kuluçkaya yatabilen hayvanların altlarına konur. Çünkü Pekin Ördeği anaçları yüksek verimli olduklarından burkulma eylemleri  hiç yoktur. Kuluçkadan yeni çıkan yavrular  ilk hafta çevreye alışamadıklarından antibiyotik verilmelidir.4. hafta sonunda suya alışmak için yollanmalıdır. Eti için yetiştiriliyorsa 2 ayın sonunda kaliteli bir et için kesim yapılır. Dişiler 5-6 ay arasında yumurtlarlar bu dönemde yumurta yemi ile beslenmelidir. Beyaz ve kremsi beyaz renkte evcil hayvanlardır. Dünyada ve ülkemizde eti tüyü ve gübresi için yetiştirilmektedir. Özellikle eti için yetiştirilir Çin mutfağına özgü bir yemektir. Zorla beslenen ve hareket edip eti sertleşmemesi için dar bir kafesin içinde tutulan ördekten yapılır. Ülkemizde etinden ve yumurtasından faydalanmak üreticiler için karlı bir iştir.

]]>
Ördek Ne Yer https://www.ordek.gen.tr/ordek-ne-yer.html Wed, 28 Nov 2018 13:31:59 +0000 Ördek ne yer, kuşlar sınıfından en çok beslenen kümes hayvanı olup 30' a yakın belki daha da fazla türü bulunan bi hayvandır. Soğuğa dayanıklı yapıları sayesinde farklı ilklimlerde yaşabilirler. Vücud yapıları v Ördek ne yer, kuşlar sınıfından en çok beslenen kümes hayvanı olup 30' a yakın belki daha da fazla türü bulunan bi hayvandır. Soğuğa dayanıklı yapıları sayesinde farklı ilklimlerde yaşabilirler. Vücud yapıları ve ayak yapıları sayesinde çok iyi yüzücüler oldukları gibi yine bu sebeplerde iyi yürüyemezler.
Ördek Ne Yer
Yılda altmış kadar yumurta verirler. Ayrıca ördek eti de sık tercih edilen lezzetli bir besindir. Ördekler, hazır ördek mamaları ve civciv yemlerine düşkün oldukları gibi her türlü tahıl ve solucanı da tüketirler]]>
Ördek Yetiştiriciliği https://www.ordek.gen.tr/ordek-yetistiriciligi.html Wed, 28 Nov 2018 22:16:11 +0000 Ördek yetiştiriciliği, dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça rağbet gören ve oldukça karlı bir iştir. Evcil ördek ırklarının et ve yumurta verimi oldukça yüksektir. Suda yaşayan bir canlı olan ördek ırkları yabani ku Ördek yetiştiriciliği, dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça rağbet gören ve oldukça karlı bir iştir. Evcil ördek ırklarının et ve yumurta verimi oldukça yüksektir. Suda yaşayan bir canlı olan ördek ırkları yabani kuşlardan gelmektedir. Ördeklerin suyun dışında da yaşam sürmeleri mümkündür. Ülkemizin her bölgesinde çeşitli ördek ırkları yetiştirilir. Kastamonu ilimizde Muscovy ördeği, Antalya, Ankara illerimizde özellikle Pekin ördeği ticari amaçlarla yaygın şekilde yetiştirilir. Pekin ördeği hem çabuk büyümesi, hem de et ve yumurta veriminin yüksek olması nedeniyle yetiştiriciler tarafından tercih edilir.

Ördekgiller familyasından gelen ördek, tüm sulak alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Yapı itibarıyla kısa bacaklı ve ayakları perdeli su kuşlarıdır. Asıl ördek ırkı anas türü içindedir.  En bilinen özellikleri arsında perdeli ayakları, yassı gagaları, kendilerine has yürüyüşleri ve sesleri gelir. Ayakları kısa ve arka tarafta olduğundan, yürürken zorlanırlar. Erkek olanların dişilere göre daha parlak, daha renkli tüyleri ve boyunlarında yeşil renkli bant olur. Hem de erkekler daha iri cüsseli olur. Göl ve bataklık çevresinde yaşamayı severler. Kolay beslendiklerinden evcil ırkları yaygınlaşmıştır. Daha çok yabani yeşil baş ördeklerden evcil ırklar türemiştir. Kış ve ilkbahar döneminde semirdiklerinden, etleri bu dönem daha lezzetli olur. Uçmadıkları gibi, yuva da yapmazlar. Yabani türleri toplu halde yaşar, kış döneminde sıcak yerlere göç ederler.

Ördek yetiştiriciliği özellikle et, yağ, tüy ve gübre verimi açısından tercih edilir. Ördeklerin soğuk iklimde bile yetiştirilmesi mümkün olduğundan, oldukça geniş bir alanda ördek yetiştirmek mümkündür. Serbest, açık alanlarda yetiştirmek oldukça karlı bir yatırımdır. Kapalı kümeslerde ise, ördeklerin ihtiyaçları tam olarak karşılanmalıdır. 

Ördek Yetiştiriciliği
Ördek yetiştiriciliğinde üreme

Ördekler iklim koşullarına göre, Şubat ve Mart ayında yumurtlamaya başlar. 15-20 adet yumurta yapan dişi kuluçkaya yatar. Bu süreçte dişinin yaptığı yumurta 50-60 adede kadar çıkar. Ördek yavruları kısa sürede olgunlaştığı için, yumurtlama dönemi de kısadır. Yumurtadan çıkan yavrular 1-2 saat içinde yüzebilir, koşar ve  kendileri beslenmeye başlar. Dişi ördek sağlığı yerinde olursa, 7-8 yıl yumurta yapabilir. Yılda yaklaşık 200-300 adet yumurta yapabilir. Kuluçka süresi de yaklaşık 28-29 gün kadardır. Evcil ırklarda yaşam süresi 15 yıl, yabani ırklarda ise 20-30 yıl kadardır.

Ördek yetiştiriciliğinde bakım

Ördeklerde cilt altı yağ dokusu oldukça kalındır. Bu nedenle soğuk ve yağışlı havalara karşı oldukça dayanıklı yapıları vardır. Ördek yetiştiriciliği yapanlar dere, göl kenarlarında, bahçe havuzlarında rahatlıkla ördek yetiştirebilir. Bakım ve beslenme konusunda sorun yaşamazlar. Ördeklerin kursakları yoktur ve ön midesi silindiriktir. Kursağın yerine bu silindirik ön mideyi kullanır ve yemlerin sindirim kanalına geçişi hızlanır. Bu nedenle yetiştiriciler ördeklere yoğun yem vermelidir. Çünkü oldukça hızlı bir sindirim gerçekleşir. Bunun yanında küçük balıklar, kurbağa larvaları, sümüklü böcek gibi canlılarla da beslenebilirler. Tavuklara göre yeşil yemi daha fazla yerler. Özellikle ıslak yem en sevdikleri besindir. Yemlerin birlikte tutulması ve yapışması için yemliklerin içinde bol su ilave edilmesi gerekir. Ördekler için hazır satılan yemlerin yanında buğday, arpa, mısır tarzı tahıllar ile yeşil besinler yem olarak tercih edilebilir.

Ördek yetiştiricileri için, fazla masraflı olmayan ördeklerin bakımı oldukça karlı bir iştir. Barınmalarını sağlamak için yeterli alan ve barınak olursa, gezmeleri için bir alan ve yüzme havuzu bulunursa, ördek yetiştirmek kolay olur. Ancak havuzun girişi, kenarları ördeklerin girip çıkacağı gibi ayarlanmalıdır. Suyun seviyesi de uygun şekilde]]> Deniz Ördeği https://www.ordek.gen.tr/deniz-ordegi.html Thu, 29 Nov 2018 21:03:32 +0000 Deniz ördeğ,i karayı hiç görmeden aylar boyunca denizde kalabilirler. Yeşil baş büyüklüğündedir ve dalıcı bir tür ördektir. Aynı zamanda bantlı ördek ya da fırtına kuşu da denir. Erişkin erkeğin bedeni yeşilimsi m Deniz ördeğ,i karayı hiç görmeden aylar boyunca denizde kalabilirler. Yeşil baş büyüklüğündedir ve dalıcı bir tür ördektir. Aynı zamanda bantlı ördek ya da fırtına kuşu da denir. Erişkin erkeğin bedeni yeşilimsi metalik parlaklık gösteren renktedir. Deniz ördeğinin gözünün arkasında beyaz küçük bir leke vardır. Kanat aynası beyazdır. Gagasının kenarları sarı, geri kalan bölümü gri, ayakları kırmızıdır. Dişilerde genel renk siyaha çalan kahverengidir. Kanat aynası erkek ördekte olduğu gibi beyazdır. Deniz ördeğinin gagaları mavimsi gri, ayakları kırmızımsı pembedir. Erkek ve dişide kanatların beyazlığı, kuşlar uçarken göz alıcı bir görüntü veriyor. Bu durum ve ayrıca baştaki beyaz lekeler, benzer ördekden ayırt edilmelerinde çok yardımcı oluyor. 

Deniz Ördeği
Türkiye de Trakya ve Marmara ile Orta ve Batı Karadeniz sahillerinde kışlayan kış göçmeni kuşlardır. Çoğunlukla yaşadıkları ve üredikleri bölge Kuzey Avrupa ve Kuzey Asyadır. Deniz ördekleri salyangoz, yengeç ve küçük balıklarla beslenirler. Kabuklu deniz hayvanları, yumuşakçalar, suda yaşayan böcekler ve bitkileri belli başlı yiyecekler arasındadır.  Boyları 50-60 cm kadardır. Üreme döneminde tundra ve ormanlık alanlardaki sulak alanlarda, diğer zamanlarda denizlerde yaşarlar.

Diğer tüm kuşlardan farklı gaga yapılarına sahip olan penguenler gibidir. Bir deniz ördeği de içtiği sudaki ve yediği besinlerdeki tuzu atabilmek için özel bezlere sahiptir. Sıvı halindeki tuz ördeğin gagasından boşalır ve bu şekilde vücuttaki fazla tuz atılmış olur.
]]>
Erkek Ördek https://www.ordek.gen.tr/erkek-ordek.html Thu, 29 Nov 2018 22:24:31 +0000 Erkek ördek belirlenmesi, yetiştiricileri amaçlı cinsiyetlerini birbirlerinden ayırt etmek epeyce kolay olmayan bir iştir. Bariz özelliklerine İlgi ederek adam ya da dişi olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Adam ördeği Erkek ördek belirlenmesi, yetiştiricileri amaçlı cinsiyetlerini birbirlerinden ayırt etmek epeyce kolay olmayan bir iştir. Bariz özelliklerine İlgi ederek adam ya da dişi olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Adam ördeğin sesi ince çıkar, dişi ördeğin sesi ise kalındır.
 
Erkeklerin kuyruk kıvrımları ters 1/2 ay biçimde görülür. Tüylerinin rengi ek olarak dinamik ve gösterişli olurlar. Yeşilbaş ördeklerinden ise erkeklerin başı kısmı yeşil olabilir. Çıkardıkları sesler feek feek şeklindedir. Dişilerin kuyrukları düz olabilir renkleri mat ve gösterişsiz tek halde olup çıkardıkları sesler vaak vaak şeklindedir. Erişkin ördeklerde cinsiyet ayrımı basit olarak da yapılırken yavrularda cinsiyetlerin anlaşılması ek olarak kolay değil.
Resimde gördüğünüz adam ördek olup kuyruk bölümünde tüylerin ters 1/2 ay biçimde meydana geldiğini görürsünüz. Veya az yoldan gitmek isterseniz şu teklifler göz atmanızı öneri ederiz.

Erkek Ördek
Ördeklerin cinsiyet belirlemede en mühim faktör kuyruk tüyleridir. 

Erkek: Kuyrukta Ters 1/2 ay biçimde tek kıvrım vardır. Birçok türde rengi ve tüyleri ek olarak gösterişli ve gösterişlidir. (tektakım türlerde dişi ve erkek ördek aynı olabilmektedir) Yeşilbaş ördeklerin başı kısmı yeşildir. Sesleri feek feek biçimde çıkar.
 
Dişi: Kuyruk düzdür. renkleri çoğunlukla mat ve gösterişsizdir. sesleri Vaak Vaak biçimde çıkar. Bu kriterler erişkin tek ördekte görülebilen özelliklerdir. Yavrularda cinsiyet belirleme belli bir süre kolay değil.
Eğer ördek yetiştiriciliği yapma gibi bir niyetiniz varsa ördeklerin cinsiyetlerini kesinlikle bilmelisiniz. Nedeni ise bu sayede ördeklerle alakalı konulara müdahale etme şansınız olmasıdır.

Yumurta 50-60 gram ağırlığındadır. Doğum sonrasında ve önce hafta boyunca yavru ördekleri sudan uzak tutun. Suyu girdikleri halde üşüyebilirler. Kuluçka süresi tahmini 28-29 gündür. Kuluçka çağında yumurtalara ara sıra(haftada 2 ya da üç kere)su serpin. Kuluçka amaçlı hem tek elektronik hem tek de dizel kuluçka makinelerinden kullanabilirsiniz. Fakat çiftçilerin birçok dişi ördekleri seçim eder.
 
Yumurtaların saklanması

Yumurtaları düzgün tek olarak saklamanız gereklidir. Yumurtaların depolanması amaçlı buzdolabı kullanabilirsiniz. Yumurtalar amaçlı kireç suyu ve bununla birlikte aktinyum kullanabilirsiniz.
 
Cinsiyetin belirlenmesi

Yeni doğmuş ördek yavrularının cinsiyetini kesinleştirmek kolay değil değildir. Yavru ördeğin kuyruğunu kaldırın ve poposuna stres yapın. Diken benzeri gözüken bir şey görürseniz erkektir. Görmezseniz şüphesiz dişidir. Cinsiyetleri erkek olan ördekleri belirlemenin en basit yolları kuyruk tüylerine bakmaktır. Adam ördeklerin kuyruk tüyleri buklelidir.
]]>
Fırında Ördek https://www.ordek.gen.tr/firinda-ordek.html Fri, 30 Nov 2018 19:19:24 +0000 Fırında ördek: Ördek çok fazla alışık olmadığımız bir Lezzettir fakat tatmaya değer olduğunu düşünüyorum. Daha önce hiç tatmadığım ve pişirilişini dahi bilmediğim bu lezzeti geçtiğimiz yıl Kayseri de Ailemi ziyaret Fırında ördek: Ördek çok fazla alışık olmadığımız bir Lezzettir fakat tatmaya değer olduğunu düşünüyorum. Daha önce hiç tatmadığım ve pişirilişini dahi bilmediğim bu lezzeti geçtiğimiz yıl Kayseri de Ailemi ziyarete gittiğimde yeme şansı buldum. Ben çok beğendim herkesinde beğeneceğini düşünüyorum. Beğenmemizin sebebi doğal ortamlarda doğal yiyeceklerle beslenip büyütüldüğü için olabilir. Bu güne kadar iki defa yapma şansım oldu ikisi de aynı şekilde doğal ortamlarda yetişen ördek idi. Eğer etrafınızda organik Ürünler satan bir çiftlik var ise size de mutlaka tavsiye ederim. İki defa denediğim ve çok beğenilen fırında ördek tarifini sizlerle paylaşıyorum umarım deneme şansınız olur beğeneceğinizi umuyorum.

Fırında Ördek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:
 • Bir adet ördek,
 • İki yemek kaşığı tere yağ,
 • Bir yemek kaşığından az biber salçası,
 • Bir çay kaşığı safran,
 • Bir tatlı kaşığı pul biber ve karabiber,
 • Bir tatlı kaşığı tuz,
 • Bir yemek kaşığı yoğurt,
 • İki adet iri boy patates,
 • İki adet kırmızı kapya biber,
 • 250 gram bezelye konservesi,
 • 8-10 adet arpacık soğan,
 • Bir tatlı kaşığı kekik,
Fırında Ördek Fırında ÖrdekHazırlanışı

Öncelikle ördeği bir güzel yıkayıp içini falan temizliyoruz. Ardından oda sıcaklığında bekletip yumuş-attığımız tere yağını bir kaseye alıp içerisine salçayı, safranı,pul biberi, karabiberi, kekiği, tuz ve yoğurdu ekleyip karıştırıyoruz.  Hazırladığımız sosu yıkayıp kuruttuğumuz ördeğin her yerine eşit miktarda sürüyoruz. Mümkün ise derisini hafif kaldırım altına da sürebilirsiniz. Soslanan ördeğin üzerine bir sitreç fim kapatıp buz dolabında 4 saat bekletiyoruz. Buzdolabında beklettiğimiz ördeği dolaptan alıp üzerine alüminyum folyo ile kapatıp 200 derece fırına sürüyoruz. Bu şekilde bir saate yakın pişirdikten sonra iri elma dilimleri halinde kestiğimiz patatesleri dörde böldüğümüz biberleri ve kabuklarını soyduğumuz arpacık soğanlarının içine bezelyeyi de koyup ördekten kalan sosla karıştırıp bir saat pişen ördeğin üstünü açıp yanlarını diziyoruz. Suyunu bırakan ördeğin suyu ile bu malzemeler de pişiyor. Folyoyu tekrar kapatıp 15-20 dk daha bu şekilde pişirip sebzelerinde pişmesini sağlıyoruz. Daha sonra folyoyu açıp ördeğin üstünün nar gibi kızarmasını sağlıyoruz. Fırında pişen ördeği Şık bir servis tabağına alıp kenarında pişen sebzeleri de aynı şekilde kenarlarına dize bilirsiniz pilav ve salata eşliğinde sunum yapabileceğiniz fırında ördek tarifini beğeneceğinizi umuyorum şimdiden afiyet olsun.
]]>
Ördek Bakımı https://www.ordek.gen.tr/ordek-bakimi.html Sat, 01 Dec 2018 18:24:37 +0000 Ördek Bakımı, su hayvanları olmasına rağmen havuzu olmayan kümes, bahçe, kafeslerde de beslenebilirler. Bu tür kafeslere leğen yada benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyaçları karşılanabilir. Ama eğer yeriniz y Ördek Bakımı, su hayvanları olmasına rağmen havuzu olmayan kümes, bahçe, kafeslerde de beslenebilirler. Bu tür kafeslere leğen yada benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyaçları karşılanabilir. Ama eğer yeriniz yeterli ise ördeklerinize yetecek kadar havuz yapmanız daha iyi olacaktır. Ördek kümeslerini ve bahçelerini yaparken besleyeceğiniz ördek türlerini de iyi seçmelisiniz. Mesela ponpon tepeli, runner, pekin gibi ördekler uçamayan ördek türleri olduğu için bahçelerin üzerlerini tel ile örtmeye gerek yoktur. Ama mandarin, carolin, angıt, suna gibi ördekler uçabilen ördek türleri olduğu için kümes ve bahçelerinizin üzerlerini tel ile örtmeniz gerekir. Mandarin ve carolin gibi ördekler uçup kaçmasınlar diye özellikle yurtdışından gelen ördeklerin kanatları mühürlenmiştir. Bunları üstü açık bahçenize veya kümesinize salarsanız uçamazlar ama yaptığınız yuva bunların çıkabileceği şekilde olmalıdır. Çünkü uçamadıkları için yüksek yapılmış yuvaya da çıkamazlar.  Türkiye de yetiştirilen ördeklerin kanatları ameliyatsız olduğu için kolayca uçarlar eğer ördeklerinizi bahçede besleyip uçmamasını istiyorsanız ördeğinin kanadının birinin ucunu kesebilirsiniz. Böylece ördek dengeyi sağlayamayacağı için uçamaz. Ama bu kesme işini ilk defa yapacaksanız bu konuda tecrübeli birinden yardım almanız iyi olacaktır. Ördekleri grup halinde veya cinslerine ayırarak besleyebilirsiniz. Toplu halde besleyeceğiniz ördeklerin salma veya kafesleri sayılarına göre genişlikte olmalı ve ortasında bir havuzun olması yeterli olup bu şekilde yapılması ördek yetiştiricileri tarafından tercih edilmektedir. 

Ördek Bakımı

Ördek Bakımında yapacağınız havuz yapısı ördeklerin kolayca girip çıkacağı şekilde olmalıdır ve havuzdaki su seviyesi sürekli kontrol edilip ördeklerin rahat çıkabileceği seviyede olmalıdır. Aksi takdirde kanatları kesik yada mühürlü ördekler sudan çıkamayacağı için özellikle kış aylarında ölümlere sebep olacaktır. Ördeklerinizi beslerken buğday, mısır, pirinç gibi tane yemlerinin yanı sıra yonca, marul ve çeşitli yeşil yapraklardan vermeniz hayvanlarınızı daha sıhhatli tutar. Ayrıca yumurta dönemlerinde ördeklerinize yumurta yemleri de vermekte herhangi bir sakınca yoktur. Ördekler genelde sağlam yapıda hayvanlardır. Tüm iklim şartlarına kolay adapte olabilmektedirler. Unutmamamız gereken önemli bir konuda besleyeceğimiz ördek cinsinin tek eşlimi yoksa birden fazla eşlimi olduğunu öğrenip buna göre beslememiz gerekmektedir. Ülkemizde veya dünyada doğadan tutulan ördeklerin evcil ortama alışma ve üremeleri bazen uzun zaman alabilir. Örneğin angıt, suna gibi çeşitler. Bunun için eğer üretim amaçlı ördekler besleyecekseniz çiftliklerde üretilen ördekler almak daha iyidir. Çünkü bu ördekler çiftliklerde üretilmiş olup evcil ortama daha rahat uyum sağlamış ördeğin yavruları olacaktır.

]]>
Fiyu Ördek https://www.ordek.gen.tr/fiyu-ordek.html Sun, 02 Dec 2018 03:22:30 +0000  Fiyu Ördek, diğer adıyla Anas penolope linnuaesus (Fiyu) 1758 yılında Avrupa kıyılarında ve orada bulunan bataklıklarda görüldüğü kaydedilmiştir. Fiyu  Ördek  Belirgin Fiziks  Fiyu Ördek, diğer adıyla Anas penolope linnuaesus (Fiyu) 1758 yılında Avrupa kıyılarında ve orada bulunan bataklıklarda görüldüğü kaydedilmiştir.

Fiyu  Ördek  Belirgin Fiziksel Özellikleri, 

Büyüklüğünün 45 cm ve 50 cm, Ağırlığının 600 gr ve 1000 gr aralığında, Bu ağrılık dişilerde  500 gr 8 00 gr olarak değişmektedir.
Fiyu ördeklerin sahip oldukları kanat açıklığı 75 cm ve 86 cm arasında değişmektedir.Erkek Fuyi ördeklerinin renkleri sarımsı tepe, kestane rengi baş ve boyuna sahiptirler. Bazılarında nadir de olsa gözlerinin arkası ve boynunda metalik  koyu yeşil bir bölgeye sahip oldukları görülmüştür. Bariz özelikli renkleri ise, pembemsi gri göğüs, çizgili gri kanatlar, karın altı genelde beyaz ,kuyrukları ise siyah ve gri tonlardadır.Erkelerde genelde kanat üzeri beyaz ve gövdeye bağlı olan kısma doğru metalik koyu yeşil bir ayna göze çarpmaktadır.  Sentezlenmiş tek çizgili gri ve kahverengi primerler. Kanat altları koyu gri, gaga kısmı siyah uçlu mavi,gri tonda, bacak ve ayaklar barut grisi rengindedir. Göz renkleri ise kahverengidir. Dişi fiyu ördekler erkek fiyu ördeklere nazaran daha mat ve dağınık renklerle sahiptirler. Dişiler genelde kırmızımsı kahverengi yada gri ve beneklidirler. Morfolojik (biçimiyle ilgili özellikler) karakterler bulunan türlerin arasında kardeş ilişkisini desteklememektedirler.Yalnızca Amerikan Fiyu (American wigeon, meraca Americana / Anas Americana ) ve Şili Fiyu (chiloe wigeon, marecasibilatrix / Anas sibilatrix) türleri ile akraba oldukları  morfolojik araştırmalar sonucu tespit edilmiştirler. Hatta Büyük Çamurcun (falcated duck,mareca falaca / anas falcata) ve Boz Ördek (gadwal, mareca strepera / Anas strepera) ile de Mitokondriyal DNA ilişkisi olduğu da bilinmekte.

Fiyu Ördek
Fiyu Ördek Habibatı

Fiyular tatlı sular ve ağaçlarla çevrili tuzlu su lagünleri (Deniz kulağı), bataklık kıyıları, üreme dönemi boyunca açık ormanlar, kış göçünde koylar ve kıyı bataklıkları ve güvenli buldukları deniz kıyılarını tercih etmektedirler. Kenya da yapılan gözlemlerde  2700 m ve 3650 m  de görüldükleri  tespit edilmiştir.

Fiyu Ördek Beslenmesi

Etçil olmayan bir yapıya sahip olan Fiyular daha çok otçul beslenmeyi tercih ederler. Yediği bitkiler ; Yapraklar, otlar, ot kökleri,bataklık çalıları, su börülcesi, su altı sazları,kışın ise mecbur kaldıklarından bazı küçük omurgasızlar özellikle  yavruların ilk çıktıktan sonraki yaşamlarında suda bulunan sivri sinek lavraları ve böcek lavraları beslenmeleri açısından önem arz etmekte.

Fiyu Ördek Biyolojisi

Fiyularda üreme zamanı genelikle Nisan ve Haziran ayları arasında gerçekleşmektedir . Üreme dönemi coğrafi açısından  enlemler arasında farklılıklar göstermektedir
]]>
Elmabaş Ördek https://www.ordek.gen.tr/elmabas-ordek.html Tue, 07 May 2019 01:17:41 +0000 Elmabaş ördek, Ördekler göl ve bataklıkları çok seven kuş türüdür. Paytak paytak yürüyüşleri, vak vak sesleriyle çok sempatik kuşlardır. Karada ne kadar zahmetle yürüseler de sudayken kayığa benzer vücutları s Elmabaş ördek, Ördekler göl ve bataklıkları çok seven kuş türüdür. Paytak paytak yürüyüşleri, vak vak sesleriyle çok sempatik kuşlardır. Karada ne kadar zahmetle yürüseler de sudayken kayığa benzer vücutları sayesinde çok rahat hareket ederler. Vücutlarının gerisinde perdeli ayakları vardır. Su geçirmeyen kat kat dizili yağlı tüyleri vardır. Suyun dibini ve çamuru eşelemek için kullandığı taraklı yassı gagaları vardır. Ördeklerin bu yapıları, onları mükemmel su kuşları yapar. Erkekleri dişiye göre daha süslü olur. İnsanlara kolay alışırlar ve bir çok evcil ırkları vardır. Elmabaş patka (Aythya ferina) ördekgillerden ( Anatidae) familyasındandır ve orta büyüklükte bir dalıcı ördek türüdür.

Elmabaş ördek diğer bir ismi boz dalagandır. Dalıcı bir ördek türüdür. Erişkin ördekteki baş ve boyun kırmızımsı kahverengi, kursak ve boynun ön kısmı ile kuyruk ve gövdelerinin arka kısımları siyah olur. Sırtları ve üst omuz tüyleri beyazımsı ve gri olur. Alt omuz tüyleri daha koyu gridir. Dişinin genelde ön kısmı kahverengi gridir. Kalan arka kısmı grimsi kahverengi olur ve başının yanlarındaki tüyleri açık kahve rengi olur. Göz rengi dişide zeytinimsi kahverengidir. Erkek ördekte ise kırmızımsı portakal sarısıdır. Eşlerde gaganın ön kısmı siyahtır. Geri kalan kısmı mavimsidir. Ayakları koyu gri renklidir.Elma baş ördekler Trakya da yıl boyu, Anadolu da kışın bulunurlar. Saz ve kamışlı göllerde, nehir ağızlarında, tatlı ve tuzlu sularda yaşarlar. Yavrularını su kenarlarındaki bitkiler arasına dişi kuş yapar ve 6 ile 8 yumurta bırakırlar. Bu ördeklerin asıl besinleri bitkiseldir. Boyları 46 cm civarındadır. Ülkemizde bu ördeklerin avlanması serbesttir.
]]>
Ördek Yavrusu https://www.ordek.gen.tr/ordek-yavrusu.html Mon, 03 Dec 2018 19:02:58 +0000 Ördek yavrusu, Gördüğümüzde aklımıza hep ördek diye bilinse de aslında isimleri “Suna”dır. Şirin yaratıklardır, paytak ayaklarıyla sarı, siyah ve birçok rengiyle insanların bilhassa da çocukların ilgisini çeken hay Ördek yavrusu, Gördüğümüzde aklımıza hep ördek diye bilinse de aslında isimleri “Suna”dır. Şirin yaratıklardır, paytak ayaklarıyla sarı, siyah ve birçok rengiyle insanların bilhassa da çocukların ilgisini çeken hayvandır.

Kümes hayvanıdır. 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılarak  döllenme yapılır. Ördek yavruları 28-30  günde  yumurtadan  çıkarlar. 25 günde gelişirler,gelişim sıcaklığı 37 derecedir. İlk 4 hafta %20 proteinli yemle beslenmelidir. Tek başlarına kalmayı  sevmezler, ışıklı ortamda uyumazlar, dişiler 5-6 aylık olunca yumurtlamaya başlarlar. Irmaklarda, göllerde ve su birikintilerinde yaşamayı severler. Ani yem değişiklikleri  stres yapar ve ishale yol açar. İshal kesici ilaçlar verilmelidir. Ördek YavrusuÖrdekler karaciğeri, tüyleri ve gübresinden faydalanılır. Tüylerinden yorgan, yastık, yatak yapılır, spor giyiminde kullanılır. Gübresi  toprağa karıştırılarak sebze yetiştirilir. Evcil ördeklerin hepsi yabani kuşlardan gelir. Bazı insanlar su olmadan yaşayamayacaklarını sanırlar ama bu yanlış bir düşüncedir.Kümes hayvanları gibi yetiştiriciliği yapılır fakat döllenmiş yumurta bırakmazlar. Ördek yavrusu olması için suyun ve erkek ördeğin olması gerekir. Dünya genelinde etinden,tüyünden ve gübresinden üretilen bir hayvandır.

]]>
Yaban Ördekleri https://www.ordek.gen.tr/yaban-ordekleri.html Tue, 04 Dec 2018 04:59:10 +0000 Yaban Ördekleri, ördek alt familyasının hemen hemen dünyanın bütün sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı kuşlarının genel adıdır. Bu tür göl ve bataklık kenarlarını çok severler. Bunun yanı sıra hızlı Yaban Ördekleri, ördek alt familyasının hemen hemen dünyanın bütün sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı kuşlarının genel adıdır. Bu tür göl ve bataklık kenarlarını çok severler. Bunun yanı sıra hızlı akan nehir ve deniz kenarlarında yaşayanları da vardır. Ülkemizdeki ördekler bir çok ırkın karışımından doğan melez karışımlardır. Örneğin evcil ördekler, yabani olan yeşilbaştan türemiştirler. Yassı gaga, perdeli ayak, badi badi bir yürüyüş ve vak vak gibi bir ses bu türün genel özellikleri arasında yer almaktadır. Kısa olan ayaklar vücudunun arka kısmında olduğundan yürümekte zorluk çekmektedirler. Bu türün erkekleri dişilerden daha büyük ve daha gösterişlidir. Kışın ve ilk baharda semirdiklerinden etleri lezzetli olur. Bu dönemde bol bol avlanırlar. Evciller et, yumurta ve süt için beslenirler. Soğuğa ve yağmura dayanıklı bir ırktır. Erkek ördeklerin tüyleri parlak ve renklidir ve boyunları da yeşil olur. Beyaz, yeşil, kurşuni, mavi ve siyah tüyler de karışarak hayvana daha da güzel bir görünüş verir. Dişilerinin ise renkleri daha donuk ve daha az renklidir. Her iki cinsinde donuk  ve soluk renkli tüyleri de bulunmaktadır. Erkeğin tüyleri yazın dökülerek dişininki gibi esmer tüylü  bir görünüme kavuşur.   

Yaban Ördeklerinin tüyleri tıpkı kiremit gibi birbiri üzerine dizildiğinden hem içine kolay kolay su geçmez, hem geçse de kaygan olduğundan sudan çıkar çıkmaz çabuk kurur. Yaban Ördekleri kuyruk üstü yağ bezlerinden, gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine sürerek daha da kayganlaşmasını sağlarlar. Yaban Ördekleri iyi yüzücü ve iyi dalıcı hayvanlarıdır. Sırtları üstünden basık göğüs kafesleri diktir. Ördeklerin şekli bir kayığı andırır. Suya dalarak tüm çamurları araştırır. Gagasına bir parça çamurlu su alarak gagasını kaparlar ve ileri geri dillerini piston gibi hareket ettirerek çamurlu suyu aralıklarla dışarı çıkarırlar. Bu arada kurtçuklar ve tohumlar ağızlarında kalır. Sümüklü böcek, kurbağa larvaları ve küçük balıkları da yutarlar. Ne bulurlarsa yerler. Gayet obur olduklarından bazen kurbağaları tüm yutmaya çalışırlar. Yaban ÖrdekleriDenizlerde yaşayan ördeklerde balık ve çeşitli kabuklu deniz hayvanlarını da yiyebilir. Suya daldığında gaga üstündeki soluk delikleri suyun girişine mani olmak için kapanırlar. Ördeklerin öne doğru olan üç parmağının arasında perde şeklinde gerili derileri bulunmaktadır. Arkada kalan ufak parmaklar ise serbesttir. Karada sallanarak çok daha zor hareket etmesine karşılık, suda çok daha rahat hareket ederler. Çok hareketli olan kuyruğu suyun içinde ördeklere dümen vazifesi görmektedir. Evcil ördekler yuva yapmaz ve uçamazlar. Yabani türler için ise durum ağaç kovuklarında veya çalılar arasında yuva yapanlarda vardır. Yaban ördekleri toplu olarak yaşarlar ve kışın ılık bölgelere sürüler halinde göç etmektedirler. Genelde her erkeğe 6 dişi düşmektedir. Göl ve dere kenarlarında veya bahçe havuzlarında kolayca yetiştirilebilen türlerdir. İklime bağlı olarak genellikle şubat ve mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar 15-20 adeti bulunduğunda dişiler kuluçkaya yatar. Her dişi, bu süre içinde 50-60 yumurta yapar. Yavru ördekler çabuk geliştiği için, kısa zamanda yumurtlamaya başlarlar. Sağlıklı bir dişi 7-8 yıl yumurtlayabilir. Kuluçka süresi 28-29 gündür. Yaban Ördekler 20-30 yılları arasında yaşamaktadır.

]]>
Macar Ördeği https://www.ordek.gen.tr/macar-ordegi.html Tue, 04 Dec 2018 06:04:29 +0000 Macar Ördeği, Macar ördeğinin dişi ve erkek olanı birbirinden ren olarak görünüş olarak oldukça farklıdır. Dişi, boyun ve yan bölgeleri beyaz boyun arkası kahverengidir. En ön planda direk göze çarpan göz bölgesi Macar Ördeği, Macar ördeğinin dişi ve erkek olanı birbirinden ren olarak görünüş olarak oldukça farklıdır. Dişi, boyun ve yan bölgeleri beyaz boyun arkası kahverengidir. En ön planda direk göze çarpan göz bölgesini de kapsayacak şekilde tepe ve enseye doğru uzanan kahverengi gözlemlenir. Kısaca kahverengi denebilir. Gaganın kendisi griye çalar uç kısmı ise pembemsidir.
Macar Ördeği
Erkek macar ördeği ise, kırmızı gaga ve ayağa, kızıl ve kahverengi karışımı kafaya, siyah enseye boyuna ve göğüse sahiptir. Dişi ile arasında ki tek ortak görünüm kanatlarının beyaz olmasıdır. Ancak örtü görevindeki tüy kısmı kahverengidir. Uzunlukları 57 ile 53 cm arasında olur. Çok yüksek uçuş yapamazlar. acar ördeği için yazılabilecek çok da bir şey yoktur. Söylenecek az şey olsa da en önemli şeylerden biri diğer cinsten olan ördekler gibi güzel ve asil denebilecek kadar görselliğe hitap eden canılar arasında bulunur.]]>
Mandarin Ördeği https://www.ordek.gen.tr/mandarin-ordegi.html Tue, 04 Dec 2018 23:05:30 +0000 Mandarin ördeği, orta boyda, erkek ve dişileri arasında belirgin renk farklılığı olan, ördekgiller familyasından bir ırktır. Özellikle Japonya, Çin ve Doğu Sibirya bölgelerinde yaşam sürerler. Yaşam alanları daha çok göl Mandarin ördeği, orta boyda, erkek ve dişileri arasında belirgin renk farklılığı olan, ördekgiller familyasından bir ırktır. Özellikle Japonya, Çin ve Doğu Sibirya bölgelerinde yaşam sürerler. Yaşam alanları daha çok göl ve nehir kıyılarıdır. Erkeğin göz alıcı tüy renkleri çok dikkat çekicidir. Dişilerde ise, daha sıradan tüy rengi olur. Erkek ördekler yetiştiğinde çizgili belirgin şekilde tüylere sahip olurlar. Gagası kırmızı, göz çevreleri yarım ay şeklinde beyaz çerçeveli, yüzü ve yanakları kırmızımsı olur. Göğüs kısmı dikey şekilde iki beyaz şeritle bölünmüş mor renklidir. Yanları kırmızımsı renkte, sırtına doğru turuncu renk bulunur. Dişi mandarin ördeği karolin ördeğinin dişisi gibidir. Gözünün etrafında ve arkasında sırtına kadar uzanmış beyaz şeritler olur, altındaki renkler daha soluktur. Yanları beyaz çizgili, gaganın ucu soluk renktedir.

Mandarin ördeği oldukça iyi uçar. Suyun yakınına ağaç kovuklarına yuva yapar. Yumurtadan çıkan yavruları dişi yere doğru uçarak kandırıp, oyuktan çıkarır. Bu ördeklerin beslenmesi karada ya da suyun içinde olur. Diğer zamanlarda yerde oturarak, ağaçlarda tüneyerek zaman geçirirler. Bu ırktaki ördekler yaklaşık 41-49 cm uzunluğunda olup, kanat açıklığı da 65-75 cm kadardır.

Mandarin ördeği davranış özellikleri

Doğal ortamda ördekler sığ göl kenarlarındaki çalılıklarda, korularda ya da bitkilerin yakınında yaşarlar. Ağaç kovuklarına yuva yaparlar. Yavrular kısa sürede anneleri tarafından kovuktan çıkarılarak, yüzmeye, yürümeye başlar. Ördek yavruları çok kısa sürede gelişirler. Kendi başlarına her türlü hareketi yapabilir, beslenebilir ve yüzebilir. Kış geldiğinde daha sıcak bölgelere göç ederler.

Mandarin Ördeği
Mandarin ördeği beslenme

Ördeklerin beslenmesi yürüyerek karada ya da suyun içinde şafak vakitlerinde olur. Temel besinleri arasında tohumlar ve bitkiler vardır. Kayın ağacı meyvesini çok severler. Suyun içinde küçük balıkları, kurbağa larvalarını avlayabilirler. Kış geldiğinde küçük sürüler halinde yaşayabilirler. Nadir olarak diğer türdeki ördeklerin arasına karışırlar.

Mandarin ördekleri günümüzde Doğu Asya'da yayılım gösterir. Ancak doğal ortamlarının korunamaması nedeniyle sayıları oldukça azalmıştır. Ülkemizde genellikle hayvanat bahçelerinde görme olanağına sahip olduğumuz ördek ırkıdır. Dışarıda nadiren görüldüklerinden, fiyatları da oldukça yüksektir. Mandarin ördekleri koruma altında olmasına rağmen, doğal ortamda fazla bulunamadığından, korunmaları mümkün olmamaktadır. Doğu sanatlarında mandarin ördeği sadakat ve sevginin simgesi olarak kabul edilmektedir. Çin'de düğünlerde de bağlılık ve saadet simgesi olarak görülen semboller arasındadır. Çin atasözünde sevgili olan çiftler için söylenen bir sözde bulunmaktadır. "İki tane mandarin ördeği suda oynar" 
]]>
Ördek Yumurtası https://www.ordek.gen.tr/ordek-yumurtasi.html Wed, 05 Dec 2018 18:38:22 +0000 Ördek Yumurtası, ile ilgili bilgiler paylaşırken ,yumurtanın önemi hayatımızda o kadar  faydaları vardır ki saymakla bitmez. İnsan bedeni için inanılmaz besleyici etkileri vardır. Bir çok besleyici etkisiyle besin değeri oldu Ördek Yumurtası, ile ilgili bilgiler paylaşırken ,yumurtanın önemi hayatımızda o kadar  faydaları vardır ki saymakla bitmez. İnsan bedeni için inanılmaz besleyici etkileri vardır. Bir çok besleyici etkisiyle besin değeri oldukça yüksektir. Dengeli beslenmede ve sağlıklı yasama da son derece etkin rol oynar. Çocukların büyümesi ve gelişmesi için etkin rol gösterir. Yumurta besinler arasında en çok protein kaynağıdır. Buda insan bedenine amino asitler girmesi açısından etkin olup, buda ördek yumurtasında mevcuttur. 

Ayrıca sindirim açısından da yüklü olup, tamamına yakını vücut tarafından kullanılır. Ördek yumurtası son derece faydalı olup ,tokluk hissini artırır. Bu sebeple doyurucu olduğu bilinmektedir. .Ayrıca ördeğin nerede yetiştiğinin yumurtası üzerinde son derece etkisi vardır. Temiz bir bölgede yetişmesi şarttır. Yoksa pis ortamda yaşayan ördeklerin yumurtaları fayda verecek derken, zarara neden olabilir. Örneğin bataklık gibi bölgelerde yaşayan ördeklerin yumurtalarını kullanmak tehlikeli olabilir. Sebebi ise pis olan bölgede mikropların olmasıdır. Bu nedenle bağırsak ve mide rahatsızlığına sebebiyet verebilir. bu yüzden güvenilir yerden alıp ,tüketmek son derece önemlidir.Bu ördek yumurtasının zararlarından dolayı yani sebep olacak hastalıklar yüzünden satılması yasak edilmiştir. 
Ördek Yumurtası
Ördek yumurtaları güvenli yerlerden alınırsa son derece faydalı olur. Örneğin ördek yumurtası diğer yumurtalara kıyasla daha fazla protein içerir. Ördek yumurtasının besin değeri çok yüksek olmasının yanında, sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. İçerdiği besinler ise;
 • Karbonhidrat
 • Protein  
 • Kolesterol  
 • Yağ  
 • C vitamini   
 • A vitamini  
 • Kalsiyum   
 • Demir 
Gibi proteinler içerir. Bu sebeple temiz uygun bir yerden alarak tüketmek son derece faydalıdır .
]]>
Ördek Çeşitleri https://www.ordek.gen.tr/ordek-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 12:53:48 +0000 Ördek çeşitleri, ile ilgili pek çok bilgi mevcuttur. bu sebeple o kadar çok çeşit vardır ki, bunların bir çoğu bilinirken, bilinmeyen de birçok türü olduğu tahmin edilmektedir. Bilinenler hakkında oldukça bilgi
Ördek çeşitleri, ile ilgili pek çok bilgi mevcuttur. bu sebeple o kadar çok çeşit vardır ki, bunların bir çoğu bilinirken, bilinmeyen de birçok türü olduğu tahmin edilmektedir. Bilinenler hakkında oldukça bilgiler fazladır. Ördek çeşitleri her bölgede değişik değişik  türleri olduğu bilinmekle beraber, dünyanın hemen hemen bir çok bölgesinde, çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerin bazılarını sıralayabiliriz;
 • Gümüş ördeği
 • Yaz ördeği
 • Kaşıkgaga ördeği
 • Tarçın renkli ördeği
 • Baykal ördeği
 • çıkrıkçın ördeği
 • Kılkuyruk ördeği
 • Bahama ördeği
 • Kestane rengi ördeği
 • Şili ördeği
 • Halkalı ördek
 • Fiyu ördeği
 • Mandarin ördeği
 • Cennet ördeği
 • Tepeli patka ördeği
 • Macar ördeği
 • Angıt ördeği
 • Manet ördeği
 • Kılkuyruk ördeği
 • Dik ördeği
 • Manet ördeği
 • Suna ördeği
 • Pochard ördeği
 • Radjah ördeği
 • Yaban ördeği
 • Mandarin ördeği
Ördek Çeşitleri
Gibi birçok ördek çeşidi vardır. Bunlar gibi daha bir çok ördek çeşidi vardır. Dünyanın birçok yerinde bir çok çeşit vardır. Daha onlarca çeşit vardır belki bilmediğimiz. Ördekler çiftler halinde yaşarlar. Göl ve nehir gibi ortamları daha çok severler. Sazlık gibi ortamlar ördeklerin yaşaması için oldukça elverişlidir. Ayrıca çok dayanıklı bir hayvandır. Kolay bir şekilde türeye bilirler. Bitkilerin yoğun olduğu ortamlarda büyümeleri daha kolaydır. Suyu severler, suya yakın yaşamaları bu sebepten olsa gerek. Sürüler halinde yaşarlar. Çok hızlı hareket eder, çok hızlı uçarlar. Durgun sularda yaşarlar. Avlanma hayvanlarından olması da dikkat çekilmesinin sebebidir. 
]]>
Ördek Cinsleri https://www.ordek.gen.tr/ordek-cinsleri.html Thu, 06 Dec 2018 13:13:59 +0000 Ördek cinsleri, tüm dünyada yaygın olarak sulak alanlarda yaşam süren yabani ve evcil  yüzden fazla ördek cinsi bulunmaktadır. En fazla bilinen ördek cinsleri kaşık gaga, yeşilbaş, kılkuyruk, büyük testere gagalı, misk örde Ördek cinsleri, tüm dünyada yaygın olarak sulak alanlarda yaşam süren yabani ve evcil  yüzden fazla ördek cinsi bulunmaktadır. En fazla bilinen ördek cinsleri kaşık gaga, yeşilbaş, kılkuyruk, büyük testere gagalı, misk ördeği, kara ördektir. Perde ayaklı olan bu kuş türleri özellikle göl ve dere kenarlarındaki bataklık alanları severler. Kolay beslendiklerinden ve iklim koşullarına kolay uyum sağlamaları, aynı zamanda karlı bir iş olduğundan, ördeklerin evcil cinsleri üretilmiştir. Ülkemizde de bulunan ördek cinsleri pek çok ırkın karışımından elde dilmiş melez ırklardır.

Dünyada ıslah edilen Pekin, Ruen, Kampbel gibi saf cinslerde bulunmaktadır. Evcil ördek cinsleri ise, yabani yeşil baş ördekten elde edilmiştir. Ördeklerin temel özellikleri arasında yassı gagaları, perde ayakları, kendilerine has yürüyüşleri ve sesleri bulunmaktadır. Vücudunun arkasında olan kısa ayakları nedeniyle özellikle yürürken zorlanırlar. Bu nedenle badi yürüyüş denilen özel bir yürüme şekilleri bulunur. Ördek eti yemek için, özellikle kış ve ilkbahar dönemi tercih edilmelidir. Bu süreçte daha lezzetli olur. Erkek ördekler renkleriyle dikkatleri toplar. Beslenmeleri eti, yumurtası, tüyü için olur. Koruyucu bir cilt altı yağ dokusu bulunduğundan, soğuk ortamlarda oldukça dayanıklı olurlar. Ördek cinslerinin beyazı, yeşili, maviyi, siyahı ve diğer renklerin bir kısmını üzerlerinde taşıması nedeniyle hoş bir görünümleri vardır. Ancak dişiler renk olarak daha sade ve donuk tonlarda olur. Amerika'da beslenen evcil misk ördekleri ise, sadece beyaz renkte olur. Kışın erkek ördek tüylerini dökerek, dişi gibi esmer tonda tüylere sahip olur.

Ördek Cinsleri
Ördek cinslerinde tüyler birbiri üzerine dizildiği için, su geçirmez ve üzerinde su kolayca kayar. Suyu seven bu kuşların sürekli kuru kalmasına yardımcı olur. Kayganlığı kuyruk üstü yağ bezinden alan ördekler, gagasıyla bunu tüylerine sürerek sağlarlar. Oldukça iyi yüzer ve dalarlar. Göğüsleri ileriye çıkık, sırtı üst taraftan basıktır. Aynı bir kayığa benzerler. Yassı ve geniş olan gaganın üzeri sinirlerle dolu deriyle kaplıdır, Kenar kısımları ise tırtıklı olur. Suya daldıklarında, içeride çamurun içini araştırırlar. Çamurlu suyu ağızlarına alarak, gagasını kapatıp diliyle çamurlu suyu belirli zamanlarda dışarıya sızdırırlar. Bu esnada çamurlu suda bulunan kurtçuklar ve tohumlar ağzında kalır. Aslında tüm ördek cinsleri ne bulursa yer. Obur kuşlar olarak bilinir. Çünkü kursakları olmadığından, sindirimi çok hızlı yaparlar. Denizde yaşayan bazı ördek cinsleri balıkla ve kabuklu deniz canlılarıyla beslenir. Suyun içinde gagasının üzerindeki soluk alma deliği kapanır. Karada yürümede zorluk çekmelerine rağmen, suyun içindeki hareketleri oldukça seridir.

Evcil ördek cinsleri uçmaz ve yuva yapmaz. Yabani olan cinsler ise, çalılıkların arasına ve ağaç kovuklarına yuva yapar. Yeşilbaş ördekler tavşanların terk ettikleri çukurlara yuva yapar ve buraya yumurta yapar. Yabani türler toplu halde yaşar, kış geldiğinde sürü halinde ılık yerlere göç ederler. Evcil cinslerin yaşam süresi 15 yıl kadarken, yabani cinsler 20-30 yıl yaşayabilir.

Ülkemizdeki ördek cinsleri

Ülkemizde de çok sayıda ördek cinsi bulunur. Bunların arasında Angıt türü ördeklerde vardır. Erkeğin botun kısmında dişide olmayan siyah bir halka bulunur. Ördeğin dişisi ve erkeği bu şekilde ayırt edilebilir. Bitkilerle ve hayvanlarla beslenirler. Yaklaşık 61 cm boylarında olurlar. Ülkemizde bakılan diğer ördek cinsi ise, boz ördektir.Erkeği gri renkte olup, oldukça güzel yüzer. Boyları 51 cm kadardır. Bunlara ülkemizin her yerinde rastlayabilirsiniz. Dik kuyruk ördek cinsleri de sık beslenen türlerdir. Bunlar yaklaşık 46 cm boylarında olur. Bunların dışında kara ördek, elma baş ördek, macar ördeği, kıl kuyruk ördek, yeşilbaş ördek, suna ördeği, yaz ördeği de beslenir. Diğer nadir görülen ördek cinsleri ise hayvanat bah]]> Ördek Ayağı https://www.ordek.gen.tr/ordek-ayagi.html Fri, 07 Dec 2018 07:49:37 +0000 Ördek Ayağı, Perdeli ayaklar diyebiliriz bunlara, ördekler veya kuğular perdeli ayaklara sahiplerdir. Palet benzeri ayak yapıları ile suda hızlı bir şekilde yol alan hızlı bir yüzücü kuşlardır. Ördeklerin iyi yüzme Ördek Ayağı, Perdeli ayaklar diyebiliriz bunlara, ördekler veya kuğular perdeli ayaklara sahiplerdir. Palet benzeri ayak yapıları ile suda hızlı bir şekilde yol alan hızlı bir yüzücü kuşlardır. Ördeklerin iyi yüzmelerinin nedenlerinden biri ayak parmaklarının arasındaki zardan ağlardır. Ayaklarını geriye doğru çektiklerinde kendilerini daha kuvvetli bir şekilde ileri itmek için parmaklarını maksimum seviyede açarlar, öne çektiklerinde ise suyun yaptığı baskıyı azaltmak için parmaklarını bir araya toplarlar yani parmaklarının arasındaki perdeyi toplamış bulunurlar. Bu önemli özellik ördek yavrularında doğdukları ilk andan itibaren bulunur.
Ördek Ayağı
Ayak parmaklarındaki perde ile daha hızlı bir şekilde su üzerinde daha hızlı olurlar. Ayak yapıları diğer canlılara göre farklı bir görünümü vardır. Perdeli ayaklar suda daha elverişli karada ise o kadar elverişli olmaması da dikkat çekiyor. Su canlılarıdır. Bu ördek ayakları su üzerindeki hızı ve hakimiyeti ile dikkat çekerler.
]]>
Evde Ördek Bakımı https://www.ordek.gen.tr/evde-ordek-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 15:04:25 +0000 Evde Ördek Bakımı, Öncelikle evde ördek bakmak çok zahmetlidir. Ayrıca çok ilgi isteyen bir hayvan çeşididir. Bunun için gerekli ortam oluşması lazım. Özellikle  beslemek istediğimiz ev bahçeli ise mükemmel olur. Çünkü b Evde Ördek Bakımı, Öncelikle evde ördek bakmak çok zahmetlidir. Ayrıca çok ilgi isteyen bir hayvan çeşididir. Bunun için gerekli ortam oluşması lazım. Özellikle  beslemek istediğimiz ev bahçeli ise mükemmel olur. Çünkü bina da yaşayan kişiler için bakımı oldukça zor olur. Hele birde evinde çocuğu olan kişiler için harika bir paylaşım olur. Birlikte çok güzel ve kaliteli vakit geçirmenin en güzel yoludur. Aldığımız  küçük yavru ördeklerin bakımı için gerekli ortam kurup, sağlıklı bir beslenme yoluna gitmeliyiz. Dikkat etmemiz gereken önemli bir şey ise ördeğin yanında en az bir tane daha ördek olmasıdır. 

Evde Ördek Bakımı
Küçük ördeklerin bakımı zor olmasına rağmen, o kadar da keyif vericidir. Küçük halleri ,paytak paytak yürüyüşleri, bizden sevgi beklemeleri  oldukça anlamlıdır. Günlük bakımı için  yiyecekleri yiyecekleri ,yemlerini düzenli vermek şarttır. Bu düzenli bakım sonucu her gün adım adım büyüdüklerini görmüş olacağız. bu büyüme sevgiyle desteklenince keyif verici bir durum olur. Minik yavru ördekleri düzenli olarak yıkamak ta son derece önemlidir.Bu yıkamalar sayesinde diğer zararlı bakterilerden de onları korumuş oluruz. Ayrıca evde ördek bakımında ,ördekleri beslerken onlara vereceğimiz yiyeceklere de son derece dikkat etmemiz gerekir.Yeşillikler verebiliriz ,karpuz gibi sulu meyveler verebiliriz. Daha sonra ıslanmış yemler verilir. Tabi yemek sonrası su vermeyi de ihmal etmeyelim. gün içinde güneş görmesini sağlamalıyız. Ara sıra yürüyüşler yapması için bahçeye bırakmakta çok fayda olacaktır. Ve bu bakım sonrası artık minik ördek yavrusu değil, büyümüş bir ördek sürüsü olacaktır. 
]]>
Portakallı Ördek https://www.ordek.gen.tr/portakalli-ordek.html Fri, 07 Dec 2018 22:01:23 +0000 Portakallı ördek, ülkemizde çok sık tüketilmeyen hatta lükse kaçan portakallı ördek, uzak doğunun bağrından kopup sofralarımıza farklı bir tarz ve bol miktarda c vitamini kazandırmaya gelmiş söylenişi bol ahenkli bir yemekt Portakallı ördek, ülkemizde çok sık tüketilmeyen hatta lükse kaçan portakallı ördek, uzak doğunun bağrından kopup sofralarımıza farklı bir tarz ve bol miktarda c vitamini kazandırmaya gelmiş söylenişi bol ahenkli bir yemektir.

<
Portakallı Ördek İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1-1.5 kiloluk bir yaban ördeği
 • 2 portakal 
 • 1 limon
 • 1 defne yaprağı
 • 50 gram tereyağı
 • Çeyrek bardak üzüm sirkesi
 • Yarım bardak zeytin yağı
 • Yeterince tuz ve karabiber
Portakallı Ördek
Portakallı Ördek Yapılışı

Ördeği iyice temizleyip içini dışını tuzlayın. Portakalın kabuğunu rendeleyip meyvesini küçük parçalara ayırın  ve bir kısmını bir çimdik karabiberle beraber ördeğin karnına yerleştirin. Deliği sıkıca kapatıp ördeği göğsünün üstünde duracak şekilde bir kaba yerleştirin. Aynı kaba biraz sıcak su ve biraz sirke ekleyin. Üzerine tereyağı sürün ve fırına verin. Yarım saat sonra ördeği çıkartıp üstüne limon suyu ve portakalın geri kalan kısmını koyduktan sonra tekrar fırında kızartmaya devam edin. 1.5 saate ördeğiniz hazır olacaktır. Defne yaprağıyla sunabilirsiniz. Afiyet, bal, şeker olsun. 
Yeyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (araf 31)

]]>
Suna Ördeği https://www.ordek.gen.tr/suna-ordegi.html Sat, 08 Dec 2018 11:55:54 +0000  Suna Ördeği, anavatanları İngiliz adalarından, Fransa'nın batı sahillerine oradan da Asya ve Çin'e kadar olan çöl ve nehir kıyılarındaki sazlıklarda yaşamaktadırlar. Kuşlar sınıfının, kazlar takımının, örde  Suna Ördeği, anavatanları İngiliz adalarından, Fransa'nın batı sahillerine oradan da Asya ve Çin'e kadar olan çöl ve nehir kıyılarındaki sazlıklarda yaşamaktadırlar. Kuşlar sınıfının, kazlar takımının, ördekgiller familyasındandır . 80 cm kadar uzunluğu bulunan, göğüslerinde kırmızı bir kuşak vardır. Genel yapıları gereği sakin ördeklerdir. Mutlaka temiz su bulunan havuzlara ihtiyaçları vardır. Dişileri yumurtlamak için genellikle doğada tavşan oyuklarını seçerler. Dişiler 7 -12 arasında beyaz renkli ve krem rengi yumurtalar bırakır. Dişilerin kuluçka süreleri 28 gündür. 
Suna Ördeği
Suna Ördeğinin erkeklerinin gagasında kırmızı renkte bir yumruları vardır.  Suna Ördeğinin dişilerinin ise gagaları beyazdır. Zarafeti ve asil duruşu nedeniyle insanlarda isim olarak da kullanılmaktadır. Doğaya ve birbirlerine çok rahat uyum sağlarlar. Çift olarak beslenirler.  Suna Ördeğinin besinleri ise, yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlarla beslenir yanı sıra bolca yeşillikle de beslenirler.
]]>
Ördek Eti https://www.ordek.gen.tr/ordek-eti.html Sun, 09 Dec 2018 00:44:02 +0000 Ördek Eti, kulağa güzel geldiği gibi tat olarak da oldukça lezzetlidir. Sürekli tüketilen bir gıda olmadığı için tavuk veya normal et gibi kimse nasıl yapıldığına dair bilgiye sahip olmayabilir şimdi sizlere ördek etinin ız Ördek Eti, kulağa güzel geldiği gibi tat olarak da oldukça lezzetlidir. Sürekli tüketilen bir gıda olmadığı için tavuk veya normal et gibi kimse nasıl yapıldığına dair bilgiye sahip olmayabilir şimdi sizlere ördek etinin ızgarada fırında ve  kızartma olarak yapılışının tariflerini vereceğim mutlaka denemelisiniz.

Fırında Ördek İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 çorba kaşığı sirke
 • 1 adet orta boy ördek
 • 4 çorba kaşığı soya sosu
 • 1 adet kuru soğan 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 Fırında Ördek Yapılışı

 Ördeğin deri kısmı güzelce alındıktan sonra dışına her tarafına tuz sürülür. Soğanlar rendelenir, soya sosu sirke ve soğan karıştırılır. Tuz sürülen her yere sürülür. 1,5 saat bekletilir ve daha sonra 200 derecede ısıtılmış fırına koyulur. 45 dakika kadar piştikten sonra çıkarılır folyoya sarılır ve tekrar 45 dakika sürede pişirilir. Daha sonra sunuma hazırdır. Afiyet olsun.

Ördek Eti
Ördek Izgarası İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 adet soğan 
 • 1 su bardağı un 
 • 1 adet orta boy ördek
Ördek Izgarası Yapılışı

Temizlenmiş ve ateşte tutulmuş ördek omuz hizasına doğru kesilir. Boyun derisi kalmalı çünkü kesilen yer örtülecek. Un ile iyice bastırarak kokusu giderilir daha sonra güzelce yıkanır. Soğanlar rendelenip suyu alınır  ve ördek iç dış olmak üzere soğan suyunda bekletilir. Daha sonra içi bolca tuzlanır ve dikilir. Dikerken dikkatli olunması gereken bir nokta vardır, uçları kesilmiş olan kanatlar bacağa dikilmelidir. Şişe geçirilip ateşte pişirilmeye başlanır. Yanına salata ile destek verilebilir. Afiyet olsun.

Ördek Kızartması İçin Gerekli Malzemeler
 • 6 adet elma
 • 20 adet mürdüm eriği
 • 1 adet orta boy ördek
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 kahve fincanı un

Ördek Kızartması  Yapılışı

Temizlenmiş ördeğin içine elma ve mürdüm eriğini soyup doğrayın ve içine doldurun. Daha sonra derince bir tencerenin içine koyup fırına atın. 1 buçuk saat piştikten sonra çıkarın ve tencereye  çıkan suyunu ayırın suyun içine un ve tuz ekleyerek özleşmesini sağlayın. Ördeği yanında sunabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>